/ БГНЕС
Параметрите по бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) бяха приети и съгласувани по един безпрецедентно консенсусен начин. За първи път от години насам промените, които са внесени, са съгласувани с Касата, министерството и съсловните организации, отчете зам.-министърът на здравеопазването Жени Начева.
 
Кабинетът одобри трите бюджетни закона за 2019 г.

От следващата година Здравната каса ще разполага с разходна част от 4,3 млрд. лева или с 490 млн. лева повече спрямо тази година. "Считаме, че сме намерили най-добрия баланс, който да подобри здравния статус на населението за средствата, които плаща Касата", категорична е Начева.

Зам.-министърът отбеляза, че паралелно с дебата за средствата, усилено се работи по промени в законодателството. Сред спешните текстове е политиката за донорството, която от догодина преминава към нова агенция; лечението на пациентите в чужбина ще се заплаща от Касата. Допълнително се разширяват правомощията на НЗОК, която вече ще проследява как се извършват разплащанията.
 

БГНЕС


За първи път Министерството на здравеопазването (МЗ) започва разработване на правила за добра медицинска практика заедно със съсловните организации. Сред тях са критерии за отношение между медици и пациенти.
 
„Към момента политиките, които чувате, са напълно подкрепени, имаме база върху, която да се сключат и продължат промените. Те означават едно нещо - разходването на средствата ще бъдат използвани по най-рационалния начин, отбеляза управителят на Здравната каса д-р Дечо Дечев.
 

БГНЕС


„Като общество отделяме най-малък процент средства за медицинска помощ. Когато отделяш десет пъти по-малко средства спрямо други държави, нормално е да очакваш и по-ниско качество. А това на практика не е така“, смята той.

Бюджетът за догодина е един от най-амбициозните от началото на Прехода, смята Борисов

Като най-проблемни сектори, по които се работи, са лекарствената политика, медицинските изделия, лечението в чужбина. „Сигурно е едно обаче едно - ще се прекъсне порочната практика да се изпраща пациент в чужбина без предварително да се знае колко ще струва", категоричен е д-р Дечев. Коментарът му е по повод статистика от 2017 г., че 127 от 247 пациенти са изпратени от Фонда за лечение в чужбина без оферта за лечение в чужбина. Цената пристигала впоследствие, но в въпреки това Касата е плащала сумите.
БГНЕС