До края на месец юли се удължава се срокът за преструктуриране на птицефермите спрямо европейският регламент за хуманно отглеждане на кокошки носачки, съобщи министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов. Изпълнението на всички изисквания при отглеждането на животните трябва да бъдат спазени, защото Европейската комисия е стартирала наказателна процедура срещу България и още 13 страни, между които Франция, Италия и Холандия, заради нарушения на директивата за хуманно отношение към кокошките носачки. Документът е в сила в целия Европейски съюз от 1 януари тази година. Решението за удължаване на срока беше взето на 30 януари на среща между министър Найденов и представители на браншови организации в сектора.
За да се избегнат финансови санкции от страна на Европейската комисия, е взето решение за удължаване на срока за изпълнение на всички изисквания за хуманно отглеждане на кокошките носачки до края на юли тази година, обясни земеделският министър Мирослав Найденов. Той допълни, че има уверението и на браншовия съюз, и на агенцията по храните, че до края на май условията ще бъдат изпълнени.
Найденов коментира и въвеждането на по-строг контрол при вноса и износа на яйца, както и глобата на голяма търговска верига заради продажбата на пакети яйца, внос от Полша, съдържащи такива според изискванията и неотговарящи на регламента.
„Тези яйца, които са от другите клетки, са с един-два евроцента по-евтини, тоест по този начин те убиват нашата индустрия. Затова в спешен порядък може би още утре, ще подготвим писмо до другите 13 еврочленки, с което ще изискваме, когато на нашия пазар пристигат яйца от ферма, която още не е изпълнила изискванията, те да имат допълнителен сертификат, че предлаганите яйца са точно от кокошки, които живеят в клетки, отговарящи на изискванията", каза Найденов.
Той обясни, че търговската верига ще бъде глобена с най-високата предвидена в закона санкция - 10 000 лв. Министърът е разпоредил още утре на представители на веригата да бъде отправено предупреждение, че ако не изпълняват изискванията, може да се пристъпи към по-тежки мерки, а именно ограничаване на подобни продукти в тяхната верига.
В момента от 121 птицеферми едва 10 не отговарят на изискванията, съобщи Иван Ангелов, председател на Браншовия съюз на производителите на яйца. По думите му това представлява около 6-7 на сто от фермите. „Ние по никакъв начин не сме заплаха за Европейския съюз", категоричен бе Ангелов. Той даде пример с Гърция, където 90 на сто от птиците са в стари клетки.
Министърът на земеделието уточни, че от близо 2,8 млн. кокошки в България почти половин милион се отглеждат в нарушение на директивата. Найденов припомни, че яйцата от несвободни кокошки не са вредни за живота и здравето на хората.