Президентът Росен Плевнелиев наложи вето върху Закона за насърчаване на инвестициите. В мотивите за ветото е записано, че със закона се въвеждат необосновано завишени изисквания за предоставяне на разрешение за постоянно пребиваване на територията на България. Президентът критикува и текстовете, предоставящи възможност за българско гражданство на чужденци, обвързано с инвестициите. Третият текст, който държавният глава не одобрява, е свързан с инвестициите в интелектуална собственост.
Основните критики на президента Плевнелиев към текстовете от Закона за насърчаване на инвестициите са свързани с придобиването на българско гражданство, обвързано с инвестициите. Държавният глава се позовава на българското законодателство, като в Конституцията и останалите текстове, според президента, „на практика доближава много двете категории - гражданин на държавата и чужденец с право на постоянно пребиваване".
Росен Плевнелиев е категоричен, че единствените разлики в двата статуса са в правото да се заемат определени публични длъжности и в част от политическите права, които остават резервирани за български граждани.
"Няма пряка връзка на някое от субективните права, присъщи само за гражданите на Република България, и възможността да се прави успешен бизнес в страната. По тази причина считам, че само по себе си гражданството не може да допринесе за насърчаване на инвестициите, за разлика от предоставянето на възможност за пребиваване", смята Плевнелиев.
В същото време той критикува завишените изисквания за придобиване на право на постоянно пребиваване. Според него изискванията лицата да са "внесли в капитала на българско търговско дружество не по-малко от 4 милиона лева като съдружници или акционери с поименни акции и притежаващи не по-малко от 50 на сто от капитала на дружеството" са твърде завишени и създават нови условия за пречка пред чуждестранните инвеститори.
Една от областите, в които държавата трябва да положи повече усилия, за да насърчи инвестициите, е интелектуалната собственост, допълва още президентът, но критикува липсата на ясно нормативно съдържание в закона.
"Като страна член на ЕС, България трябва да се съобрази и с политиките на съюза за насърчаване създаването на европейски произведения и със стандартите за европейските и за други филми. Страните-членки на ЕС използват публични ресурси, за да привлекат филмови продукции на своя територия. Добре е за България да привлича такива продукции, които оказват положителен ефект върху националния аудиовизуален сектор", смята още президентът.
В мотивите си Плевнелиев припомня, че Законът за насърчаване на инвестициите е само елемент от създаването на по-добра бизнес среда у нас. Държавният глава настоява за продължаване на административната реформа и припомня, че важен стимул за предприемачите е и състоянието на съдебната власт.