Нов модел за такса „смет", гъвкаво събиране на глобите, промяна в данъчните оценки, предвижда нов закон за местни данъци и такси. Проектът за нов закон за местните данъци и такси трябва да бъде подготвен до края на септември, документът вече е обсъден и от депутати, и от представители на министерствата и на Националното сдружение на общините в България (НСОРБ), каза в интервю за БТА изпълнителният директор на НСОРБ Гинка Чавдарова.
„Със сигурност новият закон ще е основната тема на годишната среща на НСОРБ, която ще се състои от 13 до 15 октомври. При добро желание законопроектът може да се впише в сроковете на бюджетната процедура, като някои от по-новите регламенти, за които трябва време за прилагането им, могат да влязат през 2012 г.", посочи Чавдарова.
„Залага се на преструктуриране на данъчната система - централен, голям данък, един или два, да станат местни, а не да увеличаваме данъчната тежест", обясни Чавдарова. Тя разясни, че данъчните приходи у нас в момента са така ориентирани, че на всеки 100 лева, 2,90 лв. са от местни данъци. По думите й не може да се иска постигане на дела на местните данъци в скандинавските страни - приравнени в български левове те са 40-43 лева на всеки 100. „Оптимистичният вариант е да се достигне нивото на източноевропейските страни, където те са 17-18 лева на всеки 100", обясни експертът.
С новата формулировка за изчисляване на местните данъци всички 264 общини ще могат да увеличат собствените си приходи, а ситуирането на крайно бедните общини ще се промени. „Драстична промяна в броя на тези общини няма да има от веднъж, но в края на прогнозируемия тригодишен период се очаква да започнат тенденции на „забогатяване" в някой от бедните общини", смята Чавдарова.
Парите от данъка „общ доход" ще се разпределят към общината, където лицето е регистрирано по постоянен адрес, е една от идеите в проекта. Но това още не е окончателно решено, защото има идея и плащанията да са към общината по настоящ адрес. „Това е един от елементите, по които ще продължи да се спори, но сдружението ще се съгласи с всеки вариант, предложен от НАП или МФ, стига законът веднъж да тръгне", каза Чавдарова.
Един от вариантите в новия закон за местните данъци е патентните данъци да отпаднат. Чавдарова не отрече това като идея, но по думите й е необходимо да се осмисли съществуването на този данък. Според нея в момента той е един от най-скъпите като администриране, а в същото време приходите му за цялата страна са 20 млн. лв. Отпадането на данъка ще е съобразено с идеите на финансовото министерство. Обсъждано е и разширяването на кръга на задължените лица, които да плащат патент до всички, които не са регистрирани по ДДС, както и всички фирми да се регистрират по ДДС, което означава автоматично отпадане на патентния данък.
„Пълна промяна" ще има за данъчните оценки. Всички страни в диалога са за промяна в начина за определянето им. Постигнато е съгласие за опростяването на действащата сложна методика - с физико-географски белези, за да може лесно, по бърз начин да се изчислява данъчната оценка. От друга страна ще се засилят компонентите, с по-пряка връзка с пазара. Това не означава, че данъчната оценка ще е еквивалентна на пазарната цена на имота, но тя ще я следва.
И в новия закон няма да има точен източник за поддържането на 60-те процента пътна мрежа в страната, която е общинска. „В момента общините получават 40 млн. лв. за поддържането на 20 000 км пътища", каза Чавдарова. Решението за ремонтите на тези пътища са или нисколихвени заеми, или допълнителни средства, които да са процент от събраните пари от акциза върху горивата.
Съществени промени не се очакват и при данъка върху моторните-превозни средства.
Относно туристическата такса ще бъде възприета практика от Европа, която определя процентна заетост и туристическата такса се дължи само за нея ежедневно. По думите на Чавдарова това е по-обективен критерий, който ще даде и по-добра събираемост, за да се стигне поне до 18-те млн. лв., които са събрани от такава такса у нас през „най-добрите периоди".
Определянето на таксата за битови отпадъци, популярна като такса „смет" ще се промени изцяло. Всички са единодушни - ще се плаща на количество изхвърлен отпадък, а не на промил от данъчната оценка, както е досега. „Проблем засега е измерването им, тъй като то може да става по брой съдове, чували и т.н., но няма точна методика как ще става това в многоетажните жилищни сгради. Тези общини, които не могат да минат изцяло на измерване на количествата отпадъци ще имат гратисен период, който ще е едногодишен", каза Чавдарова.