Жителите на с.Бърдарски геран стартираха протестна подписка срещу изказвания в телевизионен сериал. Хората смятат, че в две от сериите на телевизионния сериал "Женени с деца" открито се обиждат всички жители на общността. Те цитират и реплики, използвани от героите - "Човек винаги си мисли най-лошото, но ти успяваш да го изненадаш. Оценявам дарбата ти да намираш най-евтините хотели, но Бърдарски геран, Врачанско...
Ние сме цървули, за това отиваме в Бърдарски геран.
Извинявайте, в брошурата пише, че има телевизор. - Имаме, има да, един в селото ....
Имате ли интернет? Имаше да, имаше един интернат, но го закриха.
И тук има вода - геран, ако не знаеш, значи кладенец.
Ти забеляза ли как ни зяпат, все едно сме вечерята им.
Имате ли нещо за ядене или трябва да изчакам и жътвата да мине?
По-кротко, сестра ми, дори селяците имат чувства.
Много мило, сестра ми, да ме оставиш по здрач с върколаци!
Ти миришеш по-хубаво от всички останали тук.
Хареса ти нещо тоя пущинак, а?
Крайно време е да се махнем от тая кочина.
Вие ще ме изчакате там с ония овцелюбци.
-Гражданче, Бърдарски геран е скапано място. Нямаме си дори селски идиот. Имаме само две неща - сериен убиец и човека, който познава Годжи."
В подписката се казва още:
Ние сме банатски българи, потомци на участниците в Чипровското въстание от 1688 г., които след погрома на въстанието се заселват в областта Банат, тогава част от Австро-Унгарската империя. След Освобождението на България през 1878 г., те се завръщат и основават пет села - Драгомирово, Гостиля, Брегаре, Асеново и Бърдарски геран. Днес общността на банатските българи живее на територията на три държави - България, Румъния и Сърбия. С гордост и с преклонение съхраняваме борческия и свободолюбив дух на предците си, както и техните традиции, култура, фолклор и родова памет.
Бърдарски геран е най-голямото село на банатските българи в България, известно като „столицата на банатските българи в България", което пази богата история и е истинско огнище за развитие на културата на общността.
Считаме, че цитираните реплики, използвани в конкретния контекст, стилът, езикът, сюжетът, многократното споменаване на "село Бърдарски геран, Врачанско" обижда персонално всеки един от нас, обижда нашите майки, бащи, предци, обижда духа, културата, традициите и фолклора, които съхраняваме и разпространяваме през вековете. Считаме, че излъченото е квалифициран случай на обида по смисъла на чл. 148, ал. 1, т. 2 във връзка с чл. 146 от Наказателния кодекс. Считаме, че излъченото е в нарушение на принципите на чл. 10 от Закона за радиото и телевизията.
Въпреки предприетите действия от страна на кмета на с. Бърдарски геран и търсенето на съдействие от Съвета за електронни медии, до настоящия момент не сме получили адекватно обяснение, съответно извинение относно циничното използване на името на с. Бърдарски геран. Получихме, чрез СЕМ, неудовлетврорително обяснение от юрисконсултка на производителя, че сериалът "няма връзка с реални лица и събития".
Претендираме, че името Бърдарски геран е истинско, както е истински българин всеки един от нас".
Жителите на с.Бърдарски геран настояват ръководството на телевизията и производителите на сериала да се извинят на общността на банатските българи "по общодостъпен и адекватен начин". До този момент под протеста са се подписали 150 човека от цялата страна.
В с.Бърдарски геран живее една от най-задружните, инициативни и загрижени за селото си общности в региона. Последната местна инициатива бе летен кампус за децата.