Един от големите проблеми за общините в България е липсата на бюджет и от това - невъзможността за инвестиции. Паралелно обаче почти изтича срокът за превалутиране на числата, залегнали в наредби, касаещи финанси. Това трябва по закон да стане до 20 февруари. Оказа се, че най-бързи в стремежа си към европарите са в най-бедната част на Европа – Северозапада.

„В евро не работя сега. Само в левове работя сега”, така Краси Недков посреща своите клиенти. Той приготвя скарата в заведение край гарата в Криводол, предава NOVA.

Седефка и Боян са от съседно криводолско село. Делят си двамата една порция, която сега им излиза 10 лева или по 5 лева на човек, а ако и в заведението въведат еврото, кебапчетата, гарнитурата боб и лютеница с хлебче ще им струва около 5 евро и 11 евроцента т.е. малко над 2 евро и половина на човек. Не се вълнуват от това дали такса смет и данъците ще се плащат в евро след влизането на страната в еврозоната.

„Аз не плащам никакви данъци. Нямам имущество, нямам нищо”, споделя Дамян Борисов.

Хората в района и вярват, и не вярват, че нещо ще се промени. „Ние все така сме вързани от 1997 г. за валутния борд. Така, че ние сме реално с еврото отдавна само, че пише левчета. Не пише евро”, казва Красимир Недков.

„Ама то няма значение как ще ги плащаш. Все са пари! Толкова пари сменихме през последните години, че и други да дойдат - пак същата работа. Ще свикнем бързо. Налага ни се”, смята Владимир Върбанов.

„Ако ни направят и пенсиите, и заплатите от 600 лева на 600 евро - може, ама много ме съмнява това да стане”, добавя Илийчо Цветанов.

Превалутирането на сумите в 13 общински наредби обаче в Криводол вече е факт. Кметът внесъл докладната, а всичките 13 общински съветници единодушно приели. Така Наредба 1 например, която касае санкции за различни нарушения на обществения ред предвижда глоби от 50 лева, но и 26 евро и 56 евроцента до 1000 лева или 511 евро и 29 евроцента.

Актуализацията е направена близо месец преди изтичане на крайния срок, предвиден в Закона. Направи ли това Криводол най-европейския град не само в Северозапада?

Цяла седмица се опитвахме да се срещнем с кмета на общината. Той обаче се оказа много зает и не успя да се види с нас. Затова питахме хората. А те се оказаха без работа и с доста трудно ежедневие. Казват, че няма откъде дори да изтеглят пенсиите и заплатите си.

А дали заради обновяването на общинските наредби и превалутирането им в евро или защото още комините на първите къщи при влизане в Криводол изглеждат толкова проевропейски, хората тук имат някакви добри надежди, но и своите страхове.

„Може би за богатите хора ще е по-добре. За нас средните и хората, които клоним към бедните ще ни е по-трудно, но един ден за нашите деца и внуци, дай Боже, да стане по-добре и да живеят по-хубав живот”, добавя  Красимир Недков.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня

NOVA