Източната и северната част на християнски храм разкриха при подновяването на археологическите разкопки в местността Градище до прохода Вратцата. Това съобщи археологът ст.т.с. Нарцис Торбов, който за четвърта година работи с екип е района. Външното лице на абсидата има многостенна форма - състои се от три страни, като в северния й край е запазена до височина 1, 70-1, 80 м. Камъните са добре обработени, споени с хоросан и измазани така, че се получават гладки стени. Вътрешното лице на абсидата е полукръгло.
Името на средновековния град - Вратица е засвидетелствувано в български каменен надпис, открит през 1941 г. в същата местност Градище. Според надписа до крепостта е бил изграден манастир още по времето на цар Асен I (1187-1196). При друг владетел от Асеновата династия, най-вероятно при Михаил II Асен, той е получил богато дарение. Откритият по време на разкопките на християнския храм потвърждава сведението от надписа за съществуването на манастир от времето на българското средновековиие.
Снимки: личен архив Нарцис Торбов
Ръководителите на проучването ст.н.с. д-р Нарцис Торбов и Александра Петрова предполагат въз основа на намерените археологически материали - монети, фибула и амулет, че църквата в местността е изградена по-рано - още през VI в. по времето на император Юстиниан. По-късно по време на българското средновековие е преустроена и разширена. Първоначалното функциониране на храма е свързано с приемането и утвърждаването на християнството в земите на тракийското племе трибали.
Новото в тазгодишните разкопки е участието на ученици от училището по изкуства във Враца "Отец Паисий". Те са от специалност изобразително изкуство и ще представят своите виждания за средновековна крепост. Археологът уточни, че най-сполучливите рисунки ще бъдат използвани за направата на 3D модел на местността.