- Милена Дамянова: Забавянето на реформата в образование е престъпление срещу децата на България
Проектозаконът за образованието беше дискутиран днес на среща между председателя на комисията по образование и наука към Народното събрание Милена Дамянова и представители на различните образователни звена на територията на врачанско. Срещата бе по инициатива на народния представител от ГЕРБ инж.Аврамова и областния управител М.Николова.
Според Дамянова важно е бизнесът да започне да води по-добър диалог с професионалните училища и гимназии, но и те трябва да търсят неговото съдействие. „Считам, че настоящият законопроект ще засили интереса към професионалното образование и ще гарантира по-добра подготовка за учениците. Целта е те да се реализират по-успешно на пазара на труда, но за да се случат тези промени трябва да има добра комуникация с бизнеса“, посочи Дамянова.
Тя поясни, че настоящият законопроект предвижда възможността в последните 2 години от средното си образование, учениците да получат тясна специализация, което от своя страна предполага училищата да разработват учебните си програми заедно с бизнеса. Така в 11 клас, ако желаят учениците ще могат да се преместят в друго училище. Това по никакъв начин няма да промени статута на Математически и езикови гимназии, като в тези училища приемът от 5-ти клас ще се запази. Диплома за завършено средно образование ще се взима след 12 клас, както и до сега, след полагане на държавни зрелостни изпити. В законопроекта се дава възможност на различните училища да развият и вечерно образование.
По въпроса за ресурсните центрове и помощните училища, Милена Дамянова отговори, че законопроектът не предвижда тяхното закриване, а напротив – преобразуването им в модерни центрове за подкрепа на личностното развитие, с добра материална база и необходимите специалисти.
„Няма да оставим нито едно дете без достъп до ресурсен учител и това е гарантирано от законопроекта. Към момента в страната има 28 ресурсни центрове, а общините в България са 264. Нашето желание е в колкото се може повече общини да има такива центрове“, допълни още председателят на постоянната парламентарна комисия по образование.
Тя коментира и още зададени на срещата въпроси, сред които вторият държавен изпит, евентуалната смяна на наименованието „професионална гимназия“ с „техникум“, изучаваните предмети и часовете по тях. „Замяната на наименованието „гимназия“ с „техникум“ не касае законопроекта, разясни Дамянова. Тя успокои и учителите по музика, заради слухове за отпадането на предмета. По думите й кои предмети и по колко часа ще се изучават ще се определя от стандарти, които тепърва ще се изработват от работни групи. В тях ще влизат и учители, като очакванията са групите да заработят в най-скоро време.
Ако законопроекта стане закон първият випуск, който ще завърши по него ще е през 2027 година. Предвиждат се различни преходни периоди, като този за ресурсното подпомагане например ще е 2 години.
„Приемането на този законопроект ще покаже, дали ние политиците имаме воля за реформа в образованието. Вярвам, че всички парламентарни групи ще го подкрепят, така че законът да влезе в сила за учебната 2016/2017 г. Всяко забавяне на реформата в образованието е престъпление срещу децата на България“, категорична бе Милена Дамянова.
По-късно Дамянова се срещна и с родители на деца със специални образователни потребности.