Ученици размениха ябълки срещу цигари с над 200 човека
Ученици размениха ябълки срещу цигари с над 200 човека / netinfo
Кметът Даниел Панов поздрави младите хора за инициативата
Днес по обяд великотърновски ученици разменяха ябълки срещу цигари. Инициативата бе организирана от Регионалната здравна инспекция, съвместно с Община Велико Търново и Частната професионална гимназия „Аркус“.

Йорданка Илиева, главен експерт в Кабинет за отказване от тютюнопушене в РЗИ-Велико Търново обясни, че с това събитие Велико Търново е отбелязало Международният ден без тютюнопушене - 16 ноември. "В центъра на старата столица всеки човек, избрал да върне поне едно тютюнево изделие, получаваше ябълка. Разбира се имаше и такива, които оставиха и 2-3 цигари. За непушачите също имаше подаръци – цветни балони, позитивни послания и др. Общо в инициативата се включиха над 200 човека", посочи експертът.

Малко по-късно кметът на старата столица  Даниел Панов се срещна с учениците и ги поздрави за активната обществена дейност. Той им благодари за инициативата, насърчаваща здравословния начин на живот. Даниел Панов пожела на младите хора много успехи както в училище, така и във всички начинания. Той ги посъветва да изберат българските университети, щом завършат средно образование.

Ученици размениха ябълки срещу цигари с над 200 човека
netinfo

Част от днешната кампания бе разпространението на здравни и образователни материали. В инициативата се включиха и експерти от Превантивния информационен център по наркомании.

Международният ден без тютюнопушене е отбелязан за първи път през 1977 г. и от тогава, по инициатива на Американската общност за борба с рака, се чества всеки трети четвъртък от месец ноември.

Йорданка Илиева поясни, че днес се отбелязва и Световният ден за борба с ХОББ - болест, свързана с пушенето. Хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ) е сред най-разпространените хронични заболявания при хората над 45 години и една от водещите причини за смъртност. Въпреки това, болестта често остава неразпозната и хората приемат първоначалните симптоми (напр. т.нар. “пушаческа кашлица”) за нормални.

По данни на СЗО около 10% от населението на планетата страда от това заболяване. Европейската федерация за алергични и белодробни заболявания е установила, че от 200 000 до 300 000 души в Европа умират ежегодно в резултат на ХОББ. До 2020 г. се очаква ХОББ да бъде на трето място сред най-честите причини за смърт (след сърдечния инфаркт и мозъчния инсулт) и петата по значимост след исхемична болест на сърцето, депресивните състояния, транспортните катастрофи и мозъчно-съдовите болести. Специалистите смятат, че честотата на ХОББ у нас е значително над средната за Европа и обхваща над 10% от населението над 40-годишна възраст.

"Симптомите на заболяването са наличието на хронична кашлица със или без отделяне на храчки, затруднено дишане при усилие или в покой, намален физически капацитет и лесна умора, влошено качество на живот. Диагнозата се потвърждава чрез функционално изследване на дишането (спирометрия). Най-честите причини за развитие на ХОББ са тютюнопушенето, както и интензивното и продължително излагане на прахови замърсители. Някои химикали и замърсяването на околната среда повишават риска от развитие на заболяването или могат да влошат симптомите на пациентите с ХОББ", каза Йорданка Илиева.

Болестта се среща по-често при мъжете, но в бъдеще се смята, че повече жени ще бъдат изложени на риск от развитие на заболяването, поради нарастващия брой на жените-пушачи. ХОББ става все по-често срещана в развиващите се страни поради нарастващия брой на пушачите и излагането на вредни емисии, отделяни при използването на горива с органичен произход. 

Заболяването сериозно влошава качеството на живот на засегнатите. Умората, безсънието и задуха често ограничават физическата им активност и водят до ограничаване на ролята на тези пациенти в социалната и икономическата сфера на живота.