Събарянето на 58 къщи в „Максуда” се бави заради подписване на договор
Събарянето на 58 къщи в „Максуда” се бави заради подписване на договор / netinfo

Събарянето на 58 незаконни постройки в циганското гето „Максуда” се бави заради подписването на договор между Община Варна и фирмата, която трябва да ги премахне. Това заяви за Дарик зам.-кметът на район „Младост” Цончо Ганев, който не знае каква е причината контрактът все още да не е сключен, след като изпълнителят „Рейтон” е избран с обществена поръчка.

„Районната администрация е свършила още на 20 август всичко, които й позволява законът. Предстои Община Варна да сключи дговор с избраната фирма, която да събори копторите. Загубихме няколко месеца, докато чакахме доброволно изпълнение на заповедите за събаряне. Както очаквахме, никой не си събори незаконния коптор самостоятелно”.

Веднага след подписването на договора може да се пристъпи към събаряне на постройките, тъй като всички останали процедури са приключени. Ганев обаче допуска, че наближаващата зима може да отмени акцията. По думите му върху районната администрация не е оказван натиск да се откаже от премахването на незаконните строежи.

„Те трябва да се съборят, ако трябва да сме пунктуални и да прилагаме закона. Законът е закон, за да се прилага към всяка една дата. Друг е въпросът, че според мен има някакви политически прерогативи, за да не го изпълняват към днешна дата. На администрацията не е оказван никакъв натиск, лично на мен никой не си е позволявал. Имал съм два случая през годините, когато представители на неправителствени организации са ми казвали, че е фашистко от наша страна да събаряме тези незаконни строежи. Това обаче е съвсем нормално. Натискът вероятно е на централно ниво”, смята Ганев.

Определените за събаряне постройки се намират на улиците „Георги Пеячевич" и „Доктор Селименски" и са разположени от двете страни на дерето, пресичащо най-голямата циганска махала във Варна. Преди два месеца в „Младост” бяха съборени 8 опасни общински къщи, в които се бяха самонастанили цигани. В районното кметство няма информация къде живеят днес обитателите им.

„Светът не свърши и никой не остана гладен, бос, да лежи по улиците и да се търкаля. Видяхме, че когато се спази законът, хората от опасните постройки намериха къде да отидат. Нищо страшно не се случи и никой не пострада. Нямам информация къде живеят сега хората и защо трябва да имам. На всеки, който идва да живее в града, трябва ли да му бъде осигурявано жилище. Половината ни администрация е на свободен наем, всеки се бори с живота”, добави още Ганев.