Според него 40 процента от подадените сигнали са невалидни, а българското общество като цяло е толерантно. Най-често в страната ни хората се оплакват от дискриминация по етнически признак, като най-засегната е ромската общност. Според проведени през миналата година социологически проучвания, 60% от хората са на мнение, че има дискриминация. Това са най-вече младежите и висшистите. Любопитно е, че мъжете се чувстват по-дискриминирани от жените.
С 8-месечен проект “Дискриминацията е престъпление”, съфинансиран по програма на Европейската комисия, от Българското сдружение за личностна алтернатива целят чрез информационна кампания и иницииране на дебати да помогнат за развитието на едно толерантно българско общество, което да е пряко ангажирано с проблемите на дискриминацията във всичките й форми.
В проекта ще се включат осем български университета. От морската столица участие ще вземе Варненският свободен университет. Целевите групи на инициативата ще бъдат млади хора, жени, малцинства, застрашени от дискриминация, лица в неравностойно положение и широката общественост.
Популяризирането на националните и европейски закони срещу дискриминацията ще бъде един от основните акценти на информационната кампания и дебатите.
Част от проекта е информационният семинар по проблемите на дискриминацията, който ще се проведе утре в 10 ч. в зала 307 на ВСУ „Черноризец Храбър”.