Метод за интензивно общуване помага на изоставени деца
Метод за интензивно общуване помага на изоставени деца / Sofia Photo Agency, архив

Методът за интензивно общуване е въведен в България от Англия с помощта на международната благотворителна организация “Лумос”. Той е изключително полезен за децата в домовете, които са обездвижени, не комуникират и отказват да се хранят. Специалистите работят изцяло с мимики на лицето, които са като огледало на това, което прави малчуганът. Взема се най-положителното от поведението, за да може да се надгради и да се развият умения, разясни пред журналисти Ивелина Дуренова, ръководител на екипа за деинституционализация на организацията във Варна.

Освен да подпомагат и развиват работата с деца от “Лумос” се стремят да осъществят и срещи с родителите на изоставените подрастващи, за да могат да осигурят по-сигурна среда след закриването на домовете, посочи Росица Богалинска, която е национален ръководител на “Лумос”.

До момента във Варненска област са проведени 61 изследвания, посочи Дуренова. Тя допълни, че има общо 100 деца, чиито семйства живеят в региона.

Организацията е създадена от авторката на “Хари Потър” Джоан Роулинг, която стига до идеята, след като вижда потресаваща снимка на дете от централна Европа, което е било затворено в клетка. Основната цел е всички деца от континента да живеят в семейна среда и да се закрият всички държавни институции.