Проектозаконът за малцинствата е предизвикателство...
Проектозаконът за малцинствата е предизвикателство... / netinfo

Разпространеният от нерегистрираното Турско национално обединение и неговият лидер Мендерес Кунгюн Проектозакон за малцинствата бил “предизвикателство към импотентната политическа класа в България, която 17 години не може да реши законово малцинствения въпрос.” Това заяви за “Дарик” авторът на законопроекта и лидер на турското обединение Мендерес Кунгюн.

В проектозакона се регулира правно начина, по който ще се осъществяват правата на представителите на националните малцинства и според авторът е “още един източник на конституционни права, тъй като разработва конституционните норми за правата и свободите на хората от националните малцинства, принципни решения в Конституцията и международните договори.” Проектозаконът е предизвикателство към парламентарно представените партии с отношение към етническите въпорси и по специлано към ДПС, заяви Кунгюн. Според него “законовото уреждане на въпросите на малцинствата в България, от малцинствен въпрос, се превърнало в малцинствен проблем”, след като българското правителство, подписало Рамковата конвенция за малцинствата и тези след него на практика не изпълняват конкретен член от Конвенцията, изискващ създаването на специален закон, който да урежда правата на малцинствата.

 Проектозаконът е писан в продължение на 6 месеца, като работата по него започнала в началото на март. С цел създаването му, група от съмишленици на Мендерес Кунгюн и самият той провели редица срещи с представители на малцинствата в Македония, Румъния, Сърбия, Словения. Идеята била проектозаконът за малцинствата да види бял вят на 2-ри януари догодина, когато в България ще се празнува европейското членство, но събитията около нерегистрираното турско обединение през последните два дни ускорили появата му на бял свят. Според Кунгюн с разпространението на документа се целяло да се окаже натиск на политическата класа от “една гражданска, неполитическа структура, каквато било турското обединение. Не може 17 години да имаме етнически модел, а да нямаме закон за това, коментира пред “Дарик” лидерът на обединението. С разпространяването на проектозакона се цели неговото публично обсъждане, каквото трябва да предшества всеки един български закон, заяви още Кунгюн.

Разработеният документ на практика е реализация на една от десетте точки на Декларацията –подписка, разпространена от сдружение “Миллет” и съмишленици на 19-ти февруари тази година, в която се настояваше за специален закон за малцинствата в България. "Ние не твърдим, че сме изработили изключителен документ, приемаме становища, дискусии, предложения и корекции към него, но сме категорични, че предложението ни е издържано в духа на европейската ценностна и законова норма", категоричен е Мендерес Кунгюн.

На проведено заседание в Пловдив на турското обединение е взето решение отказът за регистрация на формацията от Апелативния съд да бъде обжалван на последната инстанция в страната- Върховния касационен съд.