/ Регионална библиотека „Захарий Княжески“-Стара Загора
От 31 октомври, четвъртък в Регионална библиотека „Захарий Княжески“-Стара Загора е подредена фотоизложба „Морски фарове“, дело на фотографа Владимир Спасов. Тази дата е избрана неслучайно - 31 октомври е международен ден на Черно море.

Какво, къде, кога в Стара Загора

На тази дата през 1996 г. е подписан Стратегическият план за действие за възстановяване и опазване на Черно море, първият международен документ, посветен на предизвикателствата на неговото устойчиво развитие.

Регионална библиотека „Захарий Княжески“-Стара Загора

Авторът прави „портрети" на изчезващите морски навигационни светлини от Ахтопол до Шабла. Поради навлизането на съвременните технологии и сателитната навигация, тези обекти са обречени на изчезване.

В проекта са включени най-старият български морски фар в Шабла, фарът на Маслен нос, който наподобява средновековна крепост и приличащият на летяща чиния фар в Каварна, който също вече е в историята.

Част от фаровете са във военни поделения, а един от тях се намира в резиденция Евксиноград. Към днешна дата фарът в Царево вече е подменен с бронзова фигура на тракийска богиня, „летящата чиния” е станала пластмасов силоз, а старият фар на нос Галата е на път да бъде погълнат от свлачище. Работата по проекта започва през 2014 г. и продължава до днес.

Редят 40 платна на Васил Маринов в изложба

За автора: Владимир Спасов, роден през 1968 г. в София, завършва Техническия университет-София. Изучава съвременно фотографско изкуство при Ивайло Стоянов. Работи в областта на концептуалната фотография, а от 2014 г. е част от майсторския клас на Ивайло Стоянов.

Има много самостоятелни изложби и участия във фестивали и изложения. Серията „Морски фарове” е публикувана в българското издание на сп. National Geographic, а през ноември 2016 г. е представена в Месеца на фотографията в Братислава. През ноември 2017 г. бургаският фар е показан в Ню Йорк, като част от зимното принт шоу на Ленс Кълчър.