Местната власт обсъди проблемите на кадастъра в областта
Местната власт обсъди проблемите на кадастъра в областта / Дарик - Стара Загора

В Административен съд Стара Загора има заведени дела по параграф 4 * за над 100 хиляди лева, заяви председателят Общинския съвет Тенко Руканов.

Той присъства на среща между Асоциацията на геодезическите фирми, представители на общинска и областна администрация. Специалистите по геодезия се обединиха около мнението, че е нужно взаимно съдействие с местната власт и институциите за създаване на кадастрална карта в цифров вид и специализирани карти за устройствено планиране. Това е нужно, за да се гарантират правата на гражданите, свързани с тяхната собственост и защита на интересите на инвеститорите.

Цифровизацията на кадастъра ще улесни достъпа на собствениците до кадастралните карти на техните имоти. По този начин ще се ускори и процедурата по разрешаването на казусите с т. нар. параграф 4 и установяване собствеността на земите.

"Един от основните проблеми в сектора е липсата на цифровизация на кадастралния регистър", обясни директорът на Агенцията по геодезия, картография и кадастър Александър Лазаров.

Според него средствата, които местните власти ще отделят за извършването на въпросната цифровизация и наемането на квалифицирани служители, няма да превишат тези, които ще бъдат заплатени от делата за установяване на собствеността върху земите по параграф 4.

На срещата в областна управа присъстваха и граждани, които имат проблеми с установяване и узаконяване на имотите си. Те също подкрепиха идеята за бързи и съвместни действия за осъвременяване на кадастралния регистър.

Експертът по кадастър и геодезия в областна управа Христо Желев уточни, че има задействана процедура по уточняване на общинската и държавната собственост в Старозагорско. Остават да се изработят кадастралните планове на близо 5420 дка в областта.

На срещата се обсъдиха и възможностите за развитие на публично-частните партньорство в областта на геодезията и кадастъра.  Областният управител Йордан Николов се ангажира да съдейства за разрешаването на проблемите в геодезичния бранш.

* Т.нар. земи по Параграф 4 бяха раздавани преди 1989 г. за "самозадоволяване" на потребностите на населението и бяха с площ от по 600, 800 или 1000 кв.м. След влизането в сила на ЗСПЗЗ през 1991 г. и последвалите го множество корекции, голяма част от предишните собственици на имотите, отчуждени от социалистическата власт пристъпиха към възстановяването на собствеността си.