Две информационни срещи за санирането на панелки в Казанлък
Две информационни срещи за санирането на панелки в Казанлък / netinfo

Ясни са вече условията за участие в правителствената програма за саниране на панелните жилища в страната в рамките на следващите две години. За този период са заделени 1 мрлд. лева, като няма определени квоти за участие на всичките 264 общини в България.
В рамките на два дни, на 4-ти и 5-ти  февруари  Общината в Казанлък  ще проведе разяснителни срещи с домоуправители и граждани от Казанлък, живеещи в панелни жилища, имащи право да участват в програмата.

Началото на срещите е от 17,30 часа, в залата на бившето кино "Лекс", в сградата на Общинската администрация, на бул. "Розова долина" №6.

В първия ден срещите ще са за домоуправители и живеещит в панелни сгради в кв. "Изток" до центъра на града, а във втория за живеещите в кв. "Васил Левски".

Единствено условие е жилищата в тези панелни блокове да са повече от 36 броя. От началото на февруари в община Казанлък започна приемът на документи за регистрация на Сдружение на собствениците. Ще се води и регистър за тях, който ще е публичен.
Всички такива сдружения на собствениците, които трябва да се създават в панелните блокове, се регистрират по реда на чл. 25, ал. 1 от Закона за управление на етажната собственост, ще имат и собствен БУЛСТАТ.
Регистрираните сдружения подават заявление до Общината и при одобрение сключват договор с кмета на съответната община. С договора сдружението предоставя мандат на кмета на общината да извърши от негово име действия по осигуряване на необходимия ресурс за обновяването на сградата и организиране на всички дейности по обновяването.
Важен момент преди одобрението на сградата за саниране е техническото й обследване. В процеса му експертите, ако се налага, ще предписват задължителни препоръки и препоръчителни мерки, които живеещите в панелната сграда трябва да изпълняват. При положение, че от собствениците не се извършат задължителните препоръки, ще се прекратява процедурата за участие в процеса за безплатното саниране.


На общо събрание Сдружението трябва да вземе решение за 100% съгласие на собствениците на апартаменти за осигуряване на достъп на технически екип в тях по време на самото обновяване и саниране. Трябва да избере и техническо лице, което да осъществява контрола по време на изпълнението на техническите дейности.
Кметът на общината, в изпълнение на договора за мандат, сключва договор за целево финансиране с Българската банка за развитие и с областния управител в качеството му на представител на държавата. Сдруженията на собствениците нямат финансов ангажимент. Парите за изпълнителите ще се превеждат целево, по банков път.

Важно е да се знае, че ако в сградите има площи, които не са жилищни, а се използват за различни други стопански, търговски, офис-дейности, то разходите за тяхното саниране ще се поемат от собствениците на тези обекти. При положение, че в блока, одобрен за финансиране, има етажи или отделни апартаменти с направено вече външно саниране и то е в достатъчно добро състояние по преценка на експерти, ако е необходимо, ще се сменя само цветът на мазилката, която трябва да е в синхрон с новопоставената.


Цялостното обновяване на сградите, включващо не само мерки за енергийна ефективност, но и конструктивно укрепване, където е необходимо, ще доведе до удължаване живота на панелните блокове, повечето от които са на 35-45 години.


Повече информация за целия процес е публикувана в сайта на Община Казанлък, в секция Етажна собственост: http://www.kazanlak.bg/cat-210.html, тема: Национална програма за енергийна ефективност на многофамилни жилища.