Хидроинженери алармират за опасност от преливане на Перловската река
Хидроинженери алармират за опасност от преливане на Перловската река / снимка: БГНЕС, архив
Хидроинженери алармират за опасност от преливане на Перловската река
50045
Хидроинженери алармират за опасност от преливане на Перловската река
  • Хидроинженери алармират за опасност от преливане на Перловската река

Възможни са наводнения в София, ако заради обилното снеготопене прелее Перловската река в Южния парк, алармираха хидроинжененери от Българската асоциация по мелиорации. Няма опасност да се повиши критично нивото на язовир Искър. Експерите обясниха, че има 2000 „безпризорни” язовира в България. От асоциацията предупредиха, че всяка непроверена дига на река, всеки неогледан язовир, всяка непроследена отводнителна сиситема е бомба със закъснител.

Сериозното топене на снеговете се очаква до месеците април и май, когато е най-голяма опасността от наводнения, предупреди Иван Греченлиев, експерт по малки язовири и хидромелиоративни съоръжения. „Рискови са и дигите покрай Дунав, където се очаква да дойде голяма вълна от Централна Европа. Рискове са и тези малки язовири, рисково е състоянието и на отводнителните системи в градовете. Когато нещо не се експлоатира нормално и не се грижим за него от толкова година, вече всичко е риск”, обясни той.

Повече от 10 години никой не следи какво се случва с язовирите, предупредиха експертите. Те коментираха, че държавното предприятие „Напоителни системи” от години реже и продава за скрап отводнителните тръби на стопанисваните язовири. „Липсват и кантоните до язовирите, които бяха разпродадени преди години”, уточни зам.-председателят на асоциацията проф. Христо Етрополски.

„Официално „Напоителни системи” имат договор и режат за скрап. Те започнаха да вадят тръбите от напоителните системи. При положение, че ЕС не е склонен да даде нито един лев за нови системи, но е склонен да дава пари за ремонт, в момента в който изкараме тръбите от поливните полет, ние вече не можем да разчитаме на ремонти”, разясни още Етрополски.

В отговор пред Дарик изпълнителният директор на „Напоителни системи” ЕАД Георги Харизанов обясни, че в предприятието работят 99 хидроинженера, а тръби са се продавали на търг само един път. „От години договори за продажба на тръби за скрап няма. Има досега един-единствен договор за една тръба в Русе, която циганите бяха нарязали. Ние продадохме през Софийска стокова борса добития скрап и си го демонтирахме сами”, уточни той.

Хидроинженерите призоваха за незабавна проверка на всички язовири у нас и изготвянето на паспорт за всеки един от тях. От асоциацията се обединиха около идеята да се направи една цялостна стратегия за водния сектор у нас, която да бъде записана в Закона за водите.