90 000 собственици с по-висок данък сгради при по-смекчено презониране в София
90 000 собственици с по-висок данък сгради при по-смекчено презониране в София / снимка: Sofia Photo Agency, архив

Около 90 хиляди собственици на жилища в София ще плащат по-висок данък сгради, според предложението за актуализация на столичните зони. Това каза зам.-кметът по финансите Минко Герджиков и допълни, че регистрираните жилища в града са 1,6 млн. Днес той представи нов, по-смекчен вариант на предложението си за промени в зонирането на София.

Герджиков обясни, че е променил първоначалното предложение, след като го е обсъдил с представители на ГЕРБ. 10 млн. лв. бяха очакваните приходи в общинската хазна според промените, които Герджиков предложи миналата седмица. След актуализацията на презонирането обаче се очакват не повече от 3 млн. лв. приходи, уточни той.

Новият вариант предвижда да по-малко квартали, които ще се местят от зона в зона и няма да има прескачане през зона. Такава беше идеята за квартал „Банишора”, която от трета трябваше да премине в първа зона, но вместо това ще бъде във втора.

Според новото предложение за презониране на жк. „Дружба 1” ще остане в четвърта зона. „Дружба 2” до бул. „Цариградско шосе”, се изравнява в жк „Младост” и преминава от четвърта в трета зона, защото там се изградиха молове, строи се и метро, обясни още Герджиков.

От трета във втора зона преминава цялата Витошка яка, която обхваща Деагалевци, Симеоново, вилна зона Малинова долина и Княжево. Киноцентър, Зона Б 18, района на Централна гара посока центъра и Банишора също вече ще бъдат в по-скъпата втора зона.

От втора в първа зона ще бъдат преместени кварталите Зона Б5, Крива река и долната част на Лозенец – до бул. „Джеймс Баучер”.

Разликата между отделните зони е около 25 %, като засегнатите
собственици на жилища в изброените квартали ще плащат с около 20 лв. повече, в зависимост от вида на жилището си. За Витошката яка увеличението може да достигне и до 30 или 40 лв., обясни още
Герджиков. Данък сгради на собствениците само на 1 жилище обаче е наполовина по-малък, припомни зам.-кметът и уточни, че това са едва 600 хил. човека.

Над 82 % от столичани пък имат собствен апартамент, сочи още
общинската справка.

Като пример Минко Герджиков посочи различните суми в отделните зони, които плащат собствениците на панелен апартамент, който не е
единственият им недвижим имот.

Гарсониера:

I зона – 94 лв.
II зона – 75 лв.
III зона – 63 лв.
IV зона – 42 лв.

Двустаен апартамент /около 60 кв.м./

I зона – 125 лв.
II зона – 100 лв.
III зона – 84 лв.
IV зона – 56 лв.

Тристаен апартамент /около 80 кв.м./

I зона – 167 лв.
II зона – 133 лв.
III зона – 112 лв.
IV зона – 75 лв.

Увеличението ще бъде по-голямо за луксозните сгради, които са ново строителство по-малко от 5 години. Там разликите в зоните достигат и до максимум 90 лв., обясни още Герджиков.

I зона – 238 лв.
II зона – 190 лв.
III зона – 161 лв.
IV зона – 107 лв.

Промените не обхващат районите Пначарево, Банкя, Кремиковци и Нови Искър, обясниха експертите.