Почитаме Свети Мина, покровител на семейството
Почитаме Свети Мина, покровител на семейството / pravoslavieto.com

Днес православната църква почита паметта на мъченици Мина, Виктор и Викентий - от тримата най-популярен и най-почитан е Свети Мина, който е известен чудотворец и се счита за покровител на семейството.

Свети мъченик Мина е египтянин (284-305 г.), но изповядвал християнската вяра и служил във войската, разположена в Котуанската област, под началството на военачалника Фирмилиан. По това време властта в Рим се поделяла между императорите Диоклетиан и Максимиан. Те издали указ да се предават на мъчения и да се убиват всички християни, които не се покланят на идолите. Според указа вярващите в Христа навсякъде били принуждавани да извършат жертвоприношения.

Тогава воина Мина не пожелаел да гледа това почитане на идоли, оставил воинското си звание и се оттеглил в пустинните места на Северна Африка. Предпочел да живее със зверовете, отколкото с хора, които не познават Бога. Свети Мина дълго време се скитал, поучавайки се в Божия Закон, с пост и молитва очиствайки душата си и служейки ден и нощ на Единия Истински Бог.

Бил заловен и жестоко измъчван, когато в тялото му не останала сила, главата му била отсечена, а тялото му изгорено. Но щом като огънят изгаснал, вярващите дошли и на мястото събрали останалите мощи на светеца - обвили ги с чисти кърпи и ги помазали с благовония. Пренесли ги в Александрия, където ги погребали с почести. Впоследствие на това място е била построена и църква в името на светия мъченик и по молитвите към светеца в нея станали множество чудеса.

В народните представи днешният ден бележи началото на т.нар. "Вълчи празници" - от Архангеловден до Коледни Заговезни - времето, в което вълците бесуват. "Вълчите празници" водят след себе си най-дългите нощи. Според поверията страховитата Мрата започвала да върлува от 11 ноември. След тази дата хората избягвали да излизат по късна доба.

В началото на ноември изтичали последните дни, през които прадедите ни си позволявали да се разхождат късно вечер, да играят хоро по тъмно и да се срещат с любимите си след залеза на слънцето. По това време хората довършвали всички започнати ремонти, поправяли огради и запушвали процепите, през които можели да се промъкнат тенци, караконджоли и други зли сили.

В Ямбол Мина се казват 19 жени, а Минка 306. Съотношението между Виктор и Виктория в Ямбол е 94 срещу 197 жители. Имен ден ще празнува и една дама, която по документи е Вики.

На този ден ще празнуват 19 жители на община „Тунджа" с името Виктор, а жените с името Виктория са 17. Имен ден ще отбележат още 179 жени, наречени Минка и 40 мъже с името Минчо.