Над 50 разработки  за Добри Желязков участват в конкурс за статии в Уикипедия
Над 50 разработки за Добри Желязков участват в конкурс за статии в Уикипедия / Дарик, Сливен

59 писмени работи за живота и делото на Добри Желязков ще участват в Националния ученически конкурс за статии в Уикипедия. Конкурсът беше обявен от областна администрация Сливен като част от Националното честване на 180 г. българска индустрия.

Темите на конкурса са „Добри Желязков-Фабрикаджията - живот и дело”, „Текстилна индустрия в България - развитие и съвременно състояние” и „Текстилна индустрия и занаяти в област Сливен - развитие и съвременно състояние”. Предстои комисия да оцени и класира разработките.

По- рано бе учреден Инициативен комитет за честване на 180 години българска индустрия. Стартът на инициативите ще бъде даден на 14 юни, когато се чества Денят на работниците на леката промишленост.

Сред мероприятия, които са предвидени са научна конференция за историята, състоянието и перспективите на текстилната промишленост, мобилна публична изложба за живота и делото на Добри Желязков и историята на текстилната индустрия в България, издаване на юбилеен сборник на „Професионалната гимназия по текстил и облекло” в Сливен, което е първото професионално училище на Балканския полуостров. Предвидени са още няколко инициативи, като юбилеен брой на „180 години българска индустрия” на списание „Текстил и облекло”, книжка за деца за делото на Добри Желязков, ученически конкурс за статии в Уикипедия и кръгла маса по проблемите на професионалното образование.

Ще бъде връчена и наградата за стопанска инициатива Добри Желязков, която традиционно се връчва за празника на Сливен, 26 октомври – Димитровден. Ще бъде открита и изложба на текстилни произведение от Възраждането до наши дни, ще бъде открита и паметна плоча в родната къща на Добри Желязков.

Очаква се в Сливен по време на отбелязването на годишнината да бъде представен „Султански ферман” , с който фабриката на Добри Желязков е обявена за открита.  В момента той се съхранява в библиотеката „Св Св Кирил и Методии” в столицата.