На 693 деца от област Сливен са поставени силанти през 2013 г. 13% е ръстът спрямо миналата година, когато броят на децата е бил 529. Конкретно в община Сливен са обхванати 477 деца, а броят на зъбите със силанти е 1 684. Това съобщи д-р Живка Георгиева, управител на Общинския дентален център – Сливен и регионален координатор на Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0 до 18-годишна възраст.
Кампанията по поставяне на силанти започна през 2011 г. и продължава до 2014г. За тригодишния период в област Сливен са обхванати 1 941 деца. Силанизираните зъби са 6 842, като само за 2013г. те са 2 453. Сливен се нарежда на пето място по брой силанизирани зъби през 2013 г., непосредствено след София, Пловдив, Варна и Перник.
„Това се дължи на добрата организация на лекарите по дентална медицина и на осигурения достъп до родителя. Родителите или настойниците на децата подписват задължителна декларация за информирано съгласие преди да бъде извършено силанизирането”, коментира д-р Георгиева. Д-р Живка Георгиева обясни, че силантът е покривно вещество, което се нанася на дъвкателната повърхност на първите постоянни зъби на децата, които пробиват на 6 години. Той се поставя максимално бързо след пробива на зъба, за да го предпази от по-нататъшно увреждане, вследствие на микроорганизмите в устната кухина.
Манипулацията е абсолютно безболезнена и трае няколко минути. Продецурата е безплатна. Сливен се нарежда на пето място по брой силанизирани зъби през 2013 г., непосредствено след София, Пловдив, Варна и Перник. „Това се дължи на добрата организация на лекарите по дентална медицина и на осигурения достъп до родителя. Родителите или настойниците на децата подписват задължителна декларация за информирано съгласие преди да бъде извършено силанизирането”, коментира д-р Георгиева.
В зъболекарските кабинети в село Ябланово, община Котел и в село Баня, община Нова Загора са обхванати почти всички деца, подлежащи на силанизиране. „За да бъде един силанизиран един зъб той трябва да бъде здрав. Някои от деца на 7 и 8 години, при които е имало пробив на зъб на 6 години, вече са с разрушени или развалени зъби, които няма как да бъдат силанизирани. Това намалява обхватът на децата, подлежащи на процедурата. При други деца липсва все още пробив”, каза д-р Георгиева. Тя допълни, че тревожната тенденция на развалени зъби се задълбочава. Специалистът счита, че тази профилактиката с поставянето на силанти е изключително ефективна и се извършва в много страни. От 2011год. българските деца също имат възможност да се възползват от тази успешна, безболезнена и безплатна манипулация.
Д-р Георгиева увери, че изпълнителите на услугата в област Сливен са изключително добри специалисти, с призната специалност и опит.
Зъболекарите в област Сливен, имащи право да силанизират, са девет.