Дарик радио Сливен с инициатива за Деня за съпричастност със засегнатите от ХИВ/СПИН
Дарик радио Сливен с инициатива за Деня за съпричастност със засегнатите от ХИВ/СПИН / netinfo

Безплатни и анонимни изследвания за ХИВ за журналисти ще се състоят по инициатива на Дарик в Сливен. Поводът е Международният ден за съпричастност със засегнатите от ХИВ/СПИН - 15 май 2016 г.

Представителите на регионалните и централни медии ще могат да научат актуалния си ХИВ статус в седмицата от 16 до 20 май в Центъра по кожни болести в Сливен (от 8.00-13.00 ч.) и във вирусологичната лаборатория в Регионална здравна инспекция (от 8.30 до 14.00 ч.), както и между 25-31 май в Центъра по кожни болести в Сливен (от 8.00-13.00 ч.).

На 14 май , събота, от 12.00 до 14.00 ч. медицински специалисти от здравната инспекция ще извършат безплатно и анонимно консултиране и изследване на граждани за ХИВ/СПИН на партерния етаж в сградата на СМОЛ-а Сливен.

Екип от доброволци към младежката организация на БЧК ще предоставя здравно-образователни материали и презервативи.

Международният Ден за съпричастност със засегнатите от ХИВ/СПИН традиционно се пада в третата неделя на месец май. Денят е повод хората от различни страни да заговорят за СПИН. В продължение на 33 години Денят се чества ежегодно, като в света се провеждат десетки хиляди бдения, възпоменания, чайни церемонии, помени в храмове и мирни шествия. Денят за съпричастност е важен знак за солидарност по всички континенти и символизира надеждата за новите поколения.

Мотото на актуалния Ден за съпричастност е „Engage, Educate, Empower", адаптирано на български като „Ангажираност, образование, сила". Тазгодишното послание подчертава необходимостта хората, живеещи с ХИВ или засегнати от ХИВ; да се включат общности, правителства и донори в борбата с глобалната епидемия; да се образова настоящото и следващото поколение относно лечението, профилактиката и грижите, свързани с живота с ХИВ; да се даде възможност на хората, живеещи с ХИВ, да се застъпят за правото си да живеят живот без стигма и дискриминация и да имат универсален достъп до качествени здравни и социални услуги.