Трета година продължават разкопките на селищната могила до върбишкото село Иваново. През настоящия сезон археологическите работи са напреднали благодарение на геофизично изследване на могилата, което е показало очертанията на древното селище. Това е модерната археология, веднъж направена геофизика на даден обект показва къде е имало жилища, крепостна стена и др., подчерта Светлана Венелинова, от Регионалния исторически музей в Шумен и ръководител на разкопките.
Изследването представлява пълно заснемане на целия обект и периферията му със специален уред, който хваща магнитни вълни на железни частици. По този начин археолозите научават къде разкопките ще са най-ефективни. Реално това проучване ни спести 20 години работа, допълни Венелинова. Геофизичното проучване на могилата край с. Иваново е струвало 1 000 лв. от общо около 3 300 лв. бюджет за разкопки през това лято.
Населеното място е било обитавано в периода между 5800 и 5500 г. пр. н.е., било е разположено близо до средното течение на река "Камчия". Селището се е състояло от около 10 жилищни постройки, вероятно двуетажни. То е било преустройвано седем пъти, всеки път селището е гoряло, живота тук е протичал много драматично и динамично, обясни Венелинова. Къщите в градчето са били ориентирани север-юг, като са оформяли малки квартали. Между тях е имало улици с прави ъгли. В най-късния период на обитаване, вероятно тук са живеели около 100 души, каза още Венелинова. Селището е било оградено от глинено-дървена крепостна стена, висока поне 4,5 м. и с дебелина 90 см., след нея е имало ров широк около 8 метра.
Откритата керамика и предмети от бита се отличават с добро качество, украса и богатство на цветове. След реставрация някои от предметите ще добият напълно автентичен вид. Тук хората вероятно са били аристократи, допълни Венелинова. Основен поминък на населението е бил ловът и земеделието. По думите й, селището е съществувало в епоха, когато са се употребявали и ползвали предмети от кремък, камък, глина и кост. Ако открием някакви метални предмети, това ще е сензация, каза още Венелинова. В близост до селищната могила са се намирали нивите, в които са отглеждани пшенични култури, нахут и растение подобно на граха.
Според Светлана Венелинова този обект е изключително интересен и може да бъде разработван в продължение на няколко години. Благодарение на геофизичното изследване археолозите са разбрали къде се намира древния некропол, но за разкопки там ще са необходими допълнителни средства. Най-вероятно през тази година там няма да се работи, обясни още Венелинова.
Чуйте още по темата в прикачения звуков файл!