Нов социален проект за децата с поведенчески проблеми започна своята реализация в Търговище
Нов социален проект за децата с поведенчески проблеми започна своята реализация в Търговище / Борислав Курдов

Нов социален проект е заложен в Търговище. Той беше представен от Методка Петрова, специалист във фондация „Международна социална служба България" /МСС-България/, която във вторник, 27 септември, осъществи среща с група приемни родители и Екипа по приемна грижа. Срещата се състоя в Комплекса за социални услуги.
„Идеята ни е да създадем група за подкрепа, която ще бъде насочена към приемни семейства, в които са настанени деца с проблемно поведение. Групата е част от по-голям проект на фондация „Международна социална служба България": „За реална промяна в живота на децата, отглеждани в алтернативни форми на грижа", каза г-жа Петрова. Проектът се изпълнява от Фондацията, като партньор е сдружението „Дете и пространство". Финансирането е от страна на „Медикор" - Лихтенщайн. Основната цел на проекта е да се повиши качеството на грижата за деца и младежи, настанени в Центровете за настаняване от семеен тип /ЦНСТ/ с и без увреждания на територията на общините Смолян, Търговище, В.Търново, Плевен и Севлиево. В проекта се предвижда и да се разработи модел на „терапевтична резидентна грижа", който МСС-България ще изпълнява в управляваните от организацията четири ЦНСТ за деца и младежи.

Нов социален проект за децата с поведенчески проблеми започна своята реализация в Търговище
netinfo

„Нашите надежди бяха, че децата след като бъдат изведени в ЦНСТ от традиционните институции, много бързо ще променят своето поведение и ще имаме много бързи положителни резултати. Наблюденията ни обаче показаха, че това не става автоматично само със смяна на условията за отглеждане. А е необходимо персоналът, който се грижи за децата в центровете, да получи много сериозно обучение и подкрепа, за да може да посреща сериозните поведенчески проблеми у децата", каза г-жа Петрова. Според нея, за разлика от началото, когато се смяташе, че проблемите идват от това, че децата са били настанени в институции и те не са имали възможността да получават адекватна индивидуализирана грижа, напоследък се забелязва, че все повече деца се извеждат от биологичните семейства. Където те са живели при много тежки условия, някои от тях са станали жертва на тежко неглижиране, на насилие. „Това поставя проблема в по-голям мащаб", каза г-жа Петрова.
Голяма част от проекта е създаването на групи за подкрепа, в които влизат приемни родители, които се грижат за деца с поведенчески проблеми. По време на срещите на групата, родителите ще могат да поставят и обсъждат създали се ситуации или цялостно поведение на детето. Срещите ще се провеждат през два-три месеца, където приемните родители ще получават подкрепа от експерти към проекта. Другото, което се предлага като дейност по проекта е това, че на децата, които имат много тежки поведенчески проблеми, които от своя страна говорят за някакво психическо страдание, ще им бъде предложена консултация с психиатър. Като всички тези дейности ще бъдат осъществявани с подкрепата на Екипа по приемна грижа.