74 литра питейна вода от общественото водоснабдяване е използвал всеки член на домакинствата в Шуменско през миналата година. Това сочат данните на Териториалното статистическо бюро в Шумен. За страната количеството е доста по-високо - 97 литра. По -икономични от шуменци са само в 4 други области - Търговище (58 литра), Разград, Добрич и Сливен. В най-малка степен ограничават потреблението си софиянци, чийто дневен разход на човек е 140 литра, следвани от бургазлии със 111 литра.
Спрямо 2000 г. шуменци са ограничили потреблението си с 10 литра. По-малко питейна вода се потребява от домакинствата в още 18 области, докато в девет разходът нараства. По общини количествата разходвана вода на човек са най-големи в Смядово, Шумен и Нови пазар, а най-ниски във Венец и Никола Козлево.
В шуменския регион, делът на селищата с обществено водоснабдяване е почти 100 %, при 99.1 % средно за страната. Под 45 % от шуменци живеят в райони, чиито отпадъчни води се пречистват. Този дял е с близо 3 процентни пункта по-нисък от средния за страната. В девет от 28-те региона пречиствателните станции покриват по-голям процент от населението, като начело е столицата с 99.3 % и област Варна с 83.4%.
Годишно в шуменско се използват над 9 милиона и 300 хиляди кубични метра вода, което ни отрежда 23-то място сред останалите области. Над 55 на сто от нея се разходва в домакинствата. Вторият по тежест потребител е индустрията с близо милион и 600 хиляди кубика, следвана от сектора на услугите (вкл. и търговията). Малко над 12 % от общото количество се използва в селското стопанство, като за напояване отиват 130 000 кубика.
През 2010 г. в страната общо иззетата прясна вода за икономиката е около 5.7% от пресните водните ресурси за страната. Според експертите, предупредителният праг, който отличава районите без стрес, от тези с недостиг на вода е 20 %. България е сред европейските страни с относително нисък индекс на експлоатация на прясна вода.