/ iStock
Измерени са 37,4 градуса на сянка в Русе в 15:00 часа днес, съобщиха от дежурната хидрометеорологична станция в града.

Най-горещо на 10 юли е било през 2007 г. – 40 градуса, а най-студено – през 1998 г., когато термометърът е отчел 11,9 градуса. Абсолютният максимум за месеца е 44 градуса, които са измерени на 26 юли 2000 година.

Директорът на Центъра за спешна медицинска помощ в Русе доктор Иванка Маринова съобщи за БТА, че освен за случая по време на официалната церемония за началото на ремонта на Дунав мост няма други сигнали за почувствали се зле от жегите русенци.

От лечебните заведения „Медика“ в града съобщиха, че за трета поредна година ще организират кампанията „С отговорност към горещините“. Между 12 и 18 юли в шест области кардиолози и съдови хирурзи ще консултират безплатно желаещите как да предпазят сърдечносъдовата си система от опасните последствия на високите температури в дните, наречени според народната традиция „горещници“.

България в плен на жегата: Къде е най-горещо днес (КАРТА)

От лечебните заведения уточниха, че обичайно жегите понижават кръвното налягане, защото топлината разширява кръвоносните съдове, което води до забавяне на кръвообращението и хората започват да се чувстват отпаднали. На тези с ниско кръвно може да им се вие свят, а хипертониците, които пият медикаменти за намаляване на кръвното, може дори да колабират. Затова в горещите дни трябва да намалят дозата си, но под контрола на лекар.

В изнесените пунктове по време на кампанията, по график в градовете Русе, Разград, Търговище, Шумен, Силистра, Тутракан, Свищов, Бяла и Попово, на посетителите ще се измерва кръвното налягане. Минувачите ще получат безплатно и бутилка минерална вода, за да им се напомни колко е важно да се приемат достатъчно течности през лятото.


Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня
Андрей Кючуков/БТА