Форум "За бизнеса в Пловдив"
Форум "За бизнеса в Пловдив" / netinfo
Над 1.5 млрд. евро са инвестициите в Тракия икономическа зона (ТИЗ). Компаниите са открили над 30 хил. работни места. Заплатите варират между 900 лв. (за монтажници) и 2500 лв. (за електро и машинни инженери). Данните са обобщени от агенциите за подбор на персонал. 

Средната производителност на труда за Пловдив и областта в сферата на индустрията е 15 000 евро на човек. Показателят е за 2017 г., коментира в интервю за Дарик икономистът Георги Стоев. По думите му този резултат е с около 50% по-висок от който и да е друг отрасъл. Данните бяха оповестени по време на форума „За бизнеса в Пловдив“, организиран от ТИЗ. При някои компании средната производителност достига над 50 000 евро, но при доста други пада под средната, коментира още Стоев. Той обясни, че индикаторът се изчислява, като добавената стойност в сектора на производствата се раздели на броя работници и служители в дружествата. Добавената стойност е разликата между приходите от продажби и разходите за материали и външни услуги, ако например става дума за фирма, която произвежда пластмасови части за автомобилната индустрия.
 
Производителността не е особено висока в сравнение с други градове от Европейския съюз, каза икономистът, но подчерта, че през последните 5 години за Пловдив тя расте с по 10% на година. Според него тенденцията, която се очаква да се запази и през следващите години, се дължи на бързия ръст на инвестиции в Тракия икономическа зона и силната конкуренция за относително ограничения човешки ресурс, който тласка работодателите да го използват по един оптимален начин - по-високата ефективност на хората води до по-висока производителност.
 
Около 12 700 души са се заселили в Пловдив и областта през 2017 г. Над 10% от тях идват от чужбина, без да е ясно дали са българи, които се връщат по родните си места, или са чужденци, напускащи родината си, за да се установят тук. Около 1000 души пристигат от София, за които се предполага, че основно са завършили студенти, а около 2500 са онези, които идват от съседните области - Хасково, Кърджали, Пазарджик и Смолян, но остават на постоянен адрес в града под тепетата. 
 
Едно от нещата, които се направиха през последните години и оптимизираха работата в ТИЗ, е подобряването на инфраструктурата, каза в интервю за Дарик председателят на клъстера инж. Пламен Панчев. Той допълни, че в това отношение винаги може да се иска повече, като отново повдигна темата за Градската железница, която ще обслужва Пловдив и региона. Като основен проблем той отчете недостига на квалифицирана и обучена работна ръка. Докато усилията да си набавим образована администрация, служители и работници не станат постоянни и дългосрочни, няма как да вървим напред, обобщи Панчев.
 
Инвеститорите в България трябва да бъдат привличани с ясното намерение, че работна ръка има, въпросът е как тя да бъде привлечена. Това заяви Десислава Николова, мениджър „Човешки ресурси“ в една от новите компании, които тепърва стъпват на родния пазар и е част от ТИЗ. Заплатите не трябва да бъдат ниски, а достатъчни, като следващата стъпка на работодателя е да надгради интересите на служителите си, коментира Николова. Тя допълни, че в компанията ще бъдат назначени общо 450 души, като потенциално кандидатствалите за различните позиции вече са 2000. Една от услугите за повишаване образоваността на персонала, е изграждането на библиотека в предприятието.
 
Концентрацията на индустрия от различни видове е много положителна за икономическото развитие на пловдивския регион. Това заяви в интервю за Дарик председателят на Съвета на директорите на КЦМ Никола Добрев. По думите му, ако индустрията успее да излезе на пазара с конкурентни продукти и с висококвалифицирана работна ръка, бъдещето на региона, в частност, и на Южна България, като цяло, е много перспективно.
 
Чуйте още по темата тук