Декларация за достъп до спорт на хора с интелектуални затруднения ще обсъди общинският съвет в Ловеч, съобщиха от там. Вносител е д-р Константин Попов, председател на постоянната комисия по здравеопазване и социални дейности, на заседанието на която бе взето решение декларацията да се внесе за разглеждане на сесията на 21 декември.
В документа общинските съветници декларират своите намерения за осигуряване на достъп до целогодишна спортна, тренировъчна и състезателна дейност в различни олимпийски спортове за всяко дете и възрастен с интелектуални затруднения, като организират ежегодно в общината поне едно спортно състезание за атлети с интелектуални затруднения.
Същевременно ще бъдат предоставени устойчиви възможности за развитие на тяхната физическа култура, за да могат да проявят смелост, да изпитват радост и да споделят дарби, умения и приятелства със своите семейства и обществеността. Целта е развитие на обществени нагласи и грижа към личностната и социална реализация на гражданите с интелектуални затруднения, особено на младите хора.
Декларацията е в отговор на призива на движение „Спешъл Олимпикс България", община Ловеч да се присъедини към декларацията за достъп до спорт като част от националната кампания „Достъп до спорт в общините". „Съпричастието на вашата община е ключово за развитието на организираното спортно движение на хората с интелектуални затруднения в България, за създаването на позитивни обществени нагласи, благоприятстващи пълноценна социална реализация на тези наши сънародници, както и за утвърждаване на социалната мисия на българския спорт", се посочва в писмото на националния директор на „Спешъл Олимпикс България" д-р Христо Христозов до председателя на общинския съвет Корнелия Маринова и до кмета Минчо Казанджиев.
Декларацията за достъп до спорта е приета в България през 2005 г. от ключови български спортни федерации, подкрепящи спорта за хора с интелектуални затруднения, в рамките на Международната година на ООН за спорт и физическо възпитание. Народното събрание ратифицира през януари тази година Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания. Тази година „Спешъл Олимпикс България" инициира и националната кампания „Достъп до спорт в общините".
Движението „Спешъл Олимпикс" е основано през 1968 г. То организира целогодишно спортно-състезателна дейност в различни олимпийски спортове за деца и възрастни с интелектуални затруднения.
В България „Спешъл Олимпикс" стартира своята програма през 1994 г.