В Брестовец са възмутени от липсата на мерки относно металните отпадъци-заплашват с блокада
В Брестовец са възмутени от липсата на мерки относно металните отпадъци-заплашват с блокада / obshtina.pleven

„Резултатите от направените от Ваша страна измервания на метални отпадъци - шлака, показват, че няма радиоактивно замърсяване и измерените стойности 0,20 µSv/h са съизмерими с естествения радиационен фон /съгласно НОНРЗ 2012, приета с ПМС № 229 от 25.09.2012 г., обн. ДВ, бр. 76 от 05.10.2012 г./. Следователно посоченият метален отпадък - шлака, не представлява радиоактивен отпадък."

Това гласи становището на лицензираната лаборатория на Регионалната здравна инспекция - Враца, поделение на Министерството на здравеопазването, изследвала взетите от м. Сухия язовир край Брестовец проби от материал със съмнения за наличие на радиоактивни вещества. Становището е изпратено до комисар Емил Маринов, началник на ОУ „Пожарна безопасност и защита на населението" - Плевен, съобщиха от пресцентъра на Община Плевен.

Веднага след получаването на копие от документа във вечерните часове на 22 май кметът на Община Плевен проф. д-р Димитър Стойков се срещна с жителите на Брестовец, за да ги уведоми за липсата на опасност. След различни информации в медиите обаче в селото се е създала масова психоза. Те са възмутени от факта, че нито един от компетентните и отговорни за преодоляване на ситуацията органи не е посетил кметството и не е разяснил подробности за случая и съответните мерки, свързани с него.
В тази връзка проф. Димитър Стойков изпрати днес писмо до Областни управител на Област Плевен със следния текст:

„Информирам Ви, че във връзка със създалата се извънредна ситуация в кметство Брестовец, Община Плевен, вследствие на сигнал за евентуално наличие на радиоактивни вещества на територията на нерегламентирано сметище в м. Сухия язовир в землището на селото, за 48 часа посетих кметството два пъти.
След като разбрах за случая от медиите, защото не бях надлежно уведомен от кмета на селото и компетентните органи, незабавно отидох на самото място, където е открит материалът със съмнения за съдържание на опасни вещества, и се уверих, че са предприети необходимите мерки - взети проби и охрана на района. Продължих да следя ситуацията, изисквайки актуална информация от службите, отговорни за преодоляване на такива ситуации - Областна дирекция на МВР, ОУ „Пожарна и аварийна безопасност на населението", Областна администрация - Плевен.
Преди да станат ясни окончателните резултати обаче, медиите публикуваха информации, че на мястото са открити отпадъци с наличие на радиационни вещества 200 пъти над нормата и всички местни жители трябва да се изследват в лицензирана лаборатория в столицата, в резултат на което в селото се създаде психоза.

На 22 май вечерта, веднага след като получих официалните резултати от измерванията, направени от лицензирана лаборатория във Враца, заминах за среща с хората от Брестовец. Пред всички тях прочетох заключението на специалистите, което гласи, че радиационният фон е в нормата за страната и не съществува опасност за тяхното здраве и живот.

Жителите на селото изразиха огромно недоволство от това, че втори ден никой от отговорните органи - Областна дирекция на МВР, ОУ „Пожарна и аварийна безопасност на населението", Областна администрация - Плевен, не се появава на място и не ги информира за развитието на случая. Те настояват да знаят степента на опасност, да бъде установен извършителят и да бъде премахнато незабавно сметището. В тази връзка те заявиха, че ще предприемат гражданско неподчинение със следните действия:
1. Блокиране на пътя Плевен-Ловеч, което при разговора си с тях успях да отложа, макар и за кратък срок;
2. Блокиране на изборните секции в селото в изборния ден.

На основание гореизложеното считам за повече от наложителна спешна намеса на цитираните компетентни и отговорни органи и незабавни мерки за преодоляване на ситуацията и изпълнение исканията на жителите на Брестовец. Като първа стъпка очаквам от Вас съдействие за ускоряване окончателното становище на Агенцията за ядрено регулиране, което ще позволи свалянето на полицейската охрана в района на местността и пристъпване към заличаване на сметището.
Искрено се надявам на адекватна и навременна реакция от страна на Областна администрация - Плевен, както и останалите отговорни по случая органи."

Кметът на Община Плевен изпрати писмо и до кмета на Кметство Брестовец, което гласи:

„При срещата ми с жителите на село Брестовец на 22 май 2014 год., на която присъствахте и Вие, те разказаха, че ясно и точно са Ви посочили името на бизнесмен, който по техни думи е изхвърлил материалите със съмнения за наличие на радиоактивни вещества в м. Сухия язовир в землището на селото, както и кога се е случило това.
В тази връзка очаквам от Вас копия от докладите Ви, с които сезирате всички компетентни и отговорни органи по случая."

Междувременно на 22 май в Община Плевен постъпи нов сигнал за евентуално наличие на радиоактивни вещества на територията на бившия Ядрен завод в Плевен, подаден от общински съветник. Незабавно служители на Областното управление „Пожарна безопасност и защита на населението" и отделите „ОМП" и „Екология" при Община Плевен извършиха измервания на радиационната обстановка на територията на изоставена сграда в района на бившия Ядрен завод.

Радиационният фон, измерен в района е 0, 05 µSv/h. Минималната стойност, измерена в сградата, е 0,09 µSv/h, а максималната с - 0,12 µSv/h. Стойностите са съизмерими с естествения радиационен фон в страната.