Общинският съвет в Плевен увеличи максималния срок за ползване на общинско жилище от 11 на 15 години на днешното си заседание.
То се състоя в конферентната зала на сграда „Гена Димитрова“. „За“ предложението гласуваха 33-ма общински съветници, „против“ беше един, а трима се въздържаха.
Предложението за промени в сегашната наредба за условията и реда за установяване на жилищни нужди и настаняване в общински жилища беше на кмета на общината Валентин Христов.
Според досега действащата наредба, след първоначалния петгодишен договор, ако наемателят продължава да отговаря на условията за настаняване, наемното му правоотношение можеше да бъде продължено с не повече от два последователни периода от три години. Според новата наредба договорът може да се подновява на два пъти по пет години.
За да имат право да кандидатстват за установяване на жилищна нужда и настаняване под наем в общинско жилище, желаещите трябва да отговарят и на следните допълнителни условия: малолетните и непълнолетни членове на семейството или домакинството трябва задължително да бъдат записани и да посещават детска градина или училище, както и да имат поставени задължителните имунизации, безработните членове на семейството или домакинството трябва да имат валидна регистрация в Дирекция „Бюро по труда“ и да не са отказвали участие в програми или мерки за заетост без уважителна причина и всички пълнолетни членове на семейството или домакинството да имат избран личен лекар.
След изтичане на максималния срок за настаняване срокът за наемно правоотношение може да бъде удължен по изключение, ако наемателят или член на семейството има издадено валидно експертно решение на ТЕЛК/НЕЛК с определена трайно намалена работоспособност не по-малко от 85% или наемателят е навършил 70 години към датата на изтичане на договора.
В началото на заседанието бе дадена думата на ученици от Държавната финансово-стопанска гимназия (ДФСГ) „Интелект“, които участват в проект „Младежки медийни кореспонденти за активно гражданство“ на Сдружение „Рицари без броня“. Те представиха на общинските съветници десет предложения за развитие на града, които са изпратили и до кмета на общината и до Европейската комисия.
„Проектът ни даде възможност да вникнем в работата на хората, които управляват нашия град и да разберем как се вземат решенията на местно ниво“, каза Радинела Павлова. „Ние сме млади хора с идеи, енергия и желание да бъдем полезни. Вярваме, че гласът има значение“, добави Дария Лазарова преди да връчат книжки с предложенията на общинските съветници.
На заседанието единодушно беше прието предложението на председателя на постоянната комисия по здравеопазване и социална политика Бисер Борисов за еднократно социално подпомагане на граждани от община Плевен с терминална бъбречна недостатъчност, лекувани с диализни методи. Общинските съветници решиха да бъде отпусната помощ от 1200 лв. на 70 човека.
Заявителите трябва да са български граждани с постоянен и настоящ адрес в община Плевен. Да представят официален документ, подписан от началника на отделението или клиниката по диализа и подпечатан с печат на същото звено. Изплащането на предвидените средства ще става еднократно годишно.
Предварителният дневен ред на заседанието включваше 34 точки. Беше предложено две от тях - за разполагане на преместваеми съоръжения и отдаване под наем на части от имоти в парк „Кайлъка“ и за отдаване под наем на ателиета за творческа дейност, да отпаднат. Бяха внесени за разглеждане четири нови.