Стартира изграждането на нови цехове в ЗвездаАД-Д.Митрополия
Стартира изграждането на нови цехове в ЗвездаАД-Д.Митрополия / dariknews

Министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев даде старт на изграждането на два нови цеха в „Звезда"АД- Долна Митрополия. Сред многобройните гости на събитието бяха народните представители от Коалиция за България Васил Антонов и Димитър Кочков, депутатът от ДПС Митхат Метин, областният управител на Плевенска област Илиян Йончев, изпълнителният директор на Българската агенция за инвестиции Светослав Младенов.

Стартира изграждането на нови цехове в "Звезда"АДДМитрополия
netinfo

Новите мощности са втория етап от проект за модернизиране и обновяване на предприятието. През първия е обособено силозно стопанство с капацитет 100 000 кубика. Предстои да се изградят два изцяло нови цеха - за подготовка и пресоване на суровината и за маслена екстракция. Това ще увеличи капацитета на съществуващите мощности, но и ще даде възможност за преработка не само на слънчоглед, но и на рапица и соя както за хранителната промишленост, така и за биодизел. Очаква се на денонощие да се преработват 650 тона суровина. Прогнозната инвестиция е в размер на 10 милиона евро, информира собственикът на дружеството Мите Николов. Той допълни, че новите цехове ще заработят през 2015 г.

Министър Стойнев и Мите Николов хвърлиха първите лопати с бетон в основите на бъдещите сгради, в които работниците символично поставиха шише със светена вода и паричка за късмет. Отслужен бе и водосвет, а багер направи и ритуалната копка.

Драгомир Стойнев препоръча да се ползват новите инструменти на Българската банка за развитие и на Агенцията за експортно застраховане, тъй като продукцията ще е изцяло за износ. Успех на новото производство пожела и областният управител Илиян Йончев, който допълни и за възможностите, които предоставят на Северозапада инструментите на Интегрираните териториални инвестиции.

Мите Николов сподели, че има намерение и след това да продължи проекта като увеличи капацитета до 1300 тона на денонощие, както и да изгради нова административна сграда. Това ще даде възможност на дружеството да преработва 400 000 тона суровина годишно, което ще го превърне в най-големия завод за производство на растителни масла в Югоизточна Европа.