Туристите от ТД „Осогово направиха поход до Завалската планина
Туристите от ТД „Осогово направиха поход до Завалската планина / личен архив

Туристите от ТД „Осогово" направиха поход до красивите била на Завалската планина, мегалитния уникален старинен храм-кладенец-телескоп при село Гърло, както и до Ябланишкото ждрело при с. Банкя и Трънското ждрело при град Трън.

Туристите от ТД Осогово" направиха поход до Завалската планина
netinfo

"Започваше новото ни приключение, което се оказа доста по-красиво и екстремно от предишните. Древният кладенец при село Старо Гърло е съоръжение с висока сложност за построяване. Ние, хората от ХХІ век, само можем да се удивляваме на знанията и опита на древните архитекти и строители. С прост строителен материал - камък, те са съградили това уникално, сложно съоръжение, без да използват никакво спойващо вещество, без вар или хоросан", заявиха от дружеството.

Туристите от ТД Осогово" направиха поход до Завалската планина
netinfo


Кладенецът е открит през 70-те години на ХХ век, от археолог Димитрина Митова - Джонова. Според откривателката такъв тип строежи не са типични за тракйската култура. Тя свързва кладенеца с културата „нураги". Археолозите смятат, че е от 12 в.пр.н.е. или от преди 32 века. Ако е вярно, значи храма е най-стария градеж в Европа. Запазен е идеално, като че ли е строен наскоро. Целият район около старата част на село Гърло е уникален, като природна красота и исторически артефакти. На малка площ има шест археологически обекта-гробището, църквата, банята, римското селище, храма и римския път.

Туристите от ТД Осогово" направиха поход до Завалската планина
netinfo

Ето как описаха част от похода от ТД "Осогово": "След като се насладихме на всичките тези уникати се отправихме към Ябланишкото ждрело. Река Ябланица е сътворила един удивителен пролом с множество водопади, прагове, еврозионни котли, изворчета, пещери, спиращи дъха скални стени и кули. Забележително е съчетанието на вода, скали и растителност. Само на няколко квадратни метра се срещат десетки дървесни, храстови и тревни видове. Някои от тях са изключително красиви, като например люляка, смрадликата, а най-вече изключително рядката, срещаща се само на Балканския полуостров фрайхенбахова перуника, която може да се види през юни.
Туристите от ТД Осогово" направиха поход до Завалската планина
netinfo

Това ждрело ни плени още в началото му и категорично е по-красивото от Трънското, но да не забравяме, че това е природа, а тя не може да се сравнява и да се каже кое е по-хубаво от другото. Над Зелени вир ждрелото се стеснява и пътеката става наистина екстремна - почти изцяло е изградена от мостчета над реката и стръмни стълби. Поизгнилите дъски на мостчетата навеждат на мрачни мисли - какво ли ще се случи, ако някоя не издържи тежестта на човек, а шума на бушуващите води не носи успокоение. Пътеката се превръща в низ от мостчета, стълби и парапети до скалите. На места е трудно за преминаване, но уникалните гледки възнаграждават за усилията да се стигне до това девствено кътче. След тази живописна разходка се отправихме към Трънското ждрело.Той е природен феномен, формирал се в продължение на милиони години. Водата на река Ерма бавно е отмивала варовика и в резултат са се образували два скални масива от двете страни на реката, чиято височина е повече от 100 метра.
Колкото повече преминаваш по тези пътища, толкова повече осъзнаваш, че България има едни от най-красивите кътчета и, че те трябва да се запазят".

Туристите от ТД Осогово" направиха поход до Завалската планина
netinfo