Експозицията „Деца правят музей", която включва изделия, изработени в 15- те детски музейни работилници бе открита в зала „Стримон" на Регионален исторически музей в Кюстендил.
Равносметката- над 1 600 деца, за 15 месеца в „Музейна работилница за деца". През летните месеци, нейни участници бяха българчета живеещи в чужбина, идват и семейства от Сандански, Благоевград.
netinfo
Първоначално, идеята е да се рекламира детския кът на музея, но постепенно прераства в нещо много повече. Всеки месец се отбелязват различни исторически дати, музейни професии, или български традиции.
netinfo
„Най- ценното е емоцията, това което чувствам с душата и сърцето си, по време на заниманията с децата в работилниците и организацията на тази изложба. Най- вълнуващите може би бяха- „Пътят на хляба", когато децата се учеха да месят хляб, да го изпекат на плоча и накрая това бе най- вкусния хляб, който са опитвали; Шлемовете- донесоха голяма емоция, изработката им и това, че могат след това да си ги сложат на главите си и да ги занесат за спомен вкъщи. Революционният дух се появи по време на изработката на знамената, с надпис „Свобода или смърт". Децата излязоха от музея и минаваха по алеята държейки тези знамена. Остаряваме не защото играем, а защото спираме да играем. Човек, колкото по- дълго носи детското в себе си, толкова по- дълго ще се чувства млад", коментира пред Дарик Мирослава Таскова, експерт в Регионален исторически музей - Кюстендил.
netinfo
netinfo