- Избраха защитените професии в Добричко
Три защитени професии да бъдат въведени в Добричко, реши Постоянната комисия по заетост към Областния съвет за развитие. Това ще бъдат "строителен техник", "електромонтьор на промишлени сгради" и "техник-технолог контрол по качество и безопасност на храни и напитки". Последната бе добавена по време на заседанието и не бе сред първоначално предложените от Регионалния инспекторат по образование /РИО/.
В дебатите по избора се включиха всички членове на комисията. Директорът на Бюрото по труда в Добрич Васил Сивков определи като най-търсени професии на пазара на труда готвачи и камериери в туризма, работници в шивашката и обувна промишленост, в селското стопанство, стругари, заварчици, продавачи, както и шофьори категории D и E. Той поиска разкриване на паралелки за аниматори и екскурзоводи. От Испектората отговориха, че за повечето от тези места се търси работна ръка, а не специалисти, както и че за тези професии или има достатъчно бройки в училищата в Добричко, или се придобиват не в 5-годишна специализация в средното образование. Дори филолози трудно стават добри екскурзоводи, изтъкна Герман Германов от ТПП. Взе се решение двете предложени от Сивков специалности да не се обсъждат за защитени професии в областта.
Много от членовете на съвета изведоха като основен проблем на обучението липсата на контакт с бизнеса, който не заявява своята необходимост от кадри в дългосрочен план. В тази връзка, зам.-областният управител Катя Ганова обеща догодина да се състои предварителна среща с работодатели от региона, на която да се обсъдят необходимите професии по възможност в перспектива от 5 години напред, когато реално ще излязат от училищата специалистите, за които сега се подготвя приема.
Защитените професии се въвеждат от идната учебна година 2011/2012 по решение на Министерството на образованието. Дава се възможност всяка област в страната да определи три професии, които са търсени на пазара на труда, но за които има нисък прием и са застрашени от невъзможност да сформират паралелки, защото желаещите са под минимума от 18 ученици. В избраните специалности ще се правят паралелки и с по-малко деца и ще се провежда обучение, което ще се дофинансира от държавата, обясниха от РИО.
В аудиото специалистът от РИО Калоян Койчев обяснява кои специалности предпочитат учениците.