Министерството на физическото възпитание и спорта стартира „Дни на отворените врати” на спортни обекти в големите градове на България. Инициативата е част от проекта „Никога не е късно за ново начало”, който се изпълнява от МФВС с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд. Ръководител на проекта е г-жа Соня Костова, директор на дирекция „Административно и правно обслужване” в МФВС.
Всички желаещи ще имат възможност напълно безплатно да посетят общо 28 избрани спортни зали и комплекси и да изберат предпочитания от тях и техните близки спорт. До края на месец февруари 2012 г. всеки обект ще бъде отворен по 150 часа, след предварително зададен график. Футбол, волейбол, баскетбол, лека атлетика, хандбал, шорттрек, фигурно пързаляне, тенис на маса, фитнес, спортни танци, бокс, фехтовка, аеробика, тенис, мини-голф, бадмингтон и вдигане на тежести са само част от спортовете, които всеки желаещ ще може да практикува в рамките на кампанията.
Благоевградчани ще могат да спортуват баскетбол, волейбол, мини футбол и хандбал, безплатно в зала „Скаптопара“, в часовете между 10 и 11 часа и от 13 до 14 часа всеки ден до 29 февруари 2012 година.
„С този проект искаме да покажем, че спортът е чудо, което може да направи личността по-трудоспособна, заяви министърът на физическото възпитание и спорта Свилен Нейков. С осъществяването на проекта правим крачка напред, крачка към една реформа, промяна в начина на живот на хората в трудоспособна възраст. По никакъв начин не можем да бъдем работоспособни на работното си място, ако не се занимаваме със спорт. Спортът е основна характеристика, която присъства в ежедневието на всеки човек. Затова никога не е късно за ново начало – защото основната роля на спорта е да осигурява необходимата двигателна активност за здраве, за просперитет на човечеството и поведение на работното място. Тук е мястото да благодаря на нашите спортисти и треньори, които са лица на проекта и ще помагат в процеса на неговото осъществяване. От 2014 – 2020 г. министерството на физическото възпитание и спорта ще усвоява значителни средства по европейски програми, което се случва за първи път. Мисля, че можем да помогнем на всички в трудоспособна възраст активно да се занимават със спорт. Предполагам, че ще успеем да привлечем много хора, които да разберат ползата и необходимостта от спорта. Пожелавам на добър час и дано всички заедно успеем да реализираме този проект.”
Едва 6% от работещите българи практикуват спорт, сочат данни от Националното представително изследване за физическата дееспособност, което обхваща трудоспособното население на страната на възраст между 18 и 65 години и също е част от проекта „Никога не е късно за ново начало”. Изследването бе представено от Петър Живков, заместник-директор на агенция МБМД. За сравнение, в миналото спортуващите българи са били 45%. Констатирано е, че други 45% от трудоспособното население на България пушат, 40% употребяват алкохол, а 20% употребяват сол над нормалното. Анализът показва още, че 57% от работещите българи извършват физическа активност на работното място, 39% работят предимно седнали, а 4% - прави. По време на работа 68% от хората са подложени на стрес, а 72% от анкетираните признават, че изпитват умора на работното място. Хората в трудоспособна възраст у нас, които извършват работа, свързана с използването на компютър са 42%. Българите в активна възраст изминават средно по 3 километра и 870 метра на ден, но повече от половината от анкетираните прекарват свободното си време в пасивна почивка.