Сондата Хаябуса-2 предаде първия си радиосигнал на Земята
Сондата Хаябуса-2 предаде първия си радиосигнал на Земята / Thinkstock/Getty Images

Японската космическа сонда "Хаябуса-2", която беше изстреляна тази сутрин от космодрума Танегашима с ракетата H-2D, е предала първия си радиосигнал на Земята. Това съобщи на пресконференция представител на японската космическа агенция ДЖАКСА, цитиран от ТАСС.

"Ние получихме първия сигнал от изстреляната сонда "Хаябуса-2". Слънчевите панели на космическия апарат са се разтворили и сега той получава необходимата енергия" е казал представителят на ДЖАКСА.

Сондата "Хаябуса-2" беше изстреляна днес, а в 15.10 часа местно време или 8.10 българско тя се отдели от последната степен на ракетата-носител и продължи движението си по зададения курс.

"Хаябуса-2" трябва в средата на 2018 г. да стигне до астероида 1999 JU3. Астероидът е със сферична форма, а диаметърът му е по-малко от 1 км.

Целта на мисията е да се събере прах от грунта на съдържащия въглерод и вода скалист космически обект, за да се разбере какви органични материи са съществували първоначално в Слънчевата система. "Хаябуса-2" ще освободи роботизирания апарат "Минерва 2" и спускаемия апарат "Маскот", разработен от френски и германски учени. След като бъдат спуснати на повърхността на астероида, "Минерва 2" и "Маскот" трябва да изследват грунта му.

След това космическият апарат "Хаябуса-2" ще освободи космическо оръдие и ще побърза да се скрие от другата страна на астероида. Оръдието ще изстреля метално гюле, което ще издълбае в астероида кратер с диаметър няколко метра. Тогава сондата ще кацне на астероида, за да събере подпочвени проби. Те ще бъдат складирани в капсула, която ще се върне на Земята през 2020 г., ако всичко върви по план.

Сондата "Хаябуса-2" е сходна с предшественичката си "Хаябуса", но ползва по-усъвършенствани технологии след многобройните аварии, съпътствали първата мисия до астероида Итокава, която в края на краищата бе успешна. 1999 JU3 е по-дълъг от Итокава и съдържа органични съставки от различно естество.

Източник: БТА