След 8-годишни изследвания учени дешифрираха генома на овцата и по този начин разкриха тайни, свързани с храносмилателната й система и дебелата й вълна, съобщи Франс прес.
Учените установили, че овцата се е отделила от козата и други преживни животни преди около 4 милиона години. Изследването е извършено в Австралия от учени от 26 научни институции от 8 страни.
Дешифрирането на генома позволи да бъдат идентифицират гени, благодарение на които овцата има дебела вълна. То разкри също генетични характеристики на храносмилателната й система, които й позволяват да се храни с треви с ниско качество. Стомахът на овцата включва 4 камери.
Резултатите от изследването създадоха най-цялостната досега картина за биологичните особености на животното, а това открива перспективи за разработване на терапии срещу болестите по овцете.
Учените сравнили генома на овцата не само с този на човека, но и с геномите на други животни - крави, свине, кози. Изследването довело до идентифицирането на някои гени, свързани с производството на вълна, и на други, които са изиграли роля за еволюцията на стомашната камера, която разтваря растенията за по-добро храносмилане.
Резултатите от изследването са публикувани в сп. "Сайънс".
Източник: БТА