18-годишната украинка Оксана Макар почина в спешното отделение за изгаряния в Донецк, Украйна, след три седмици агония и борба за оцеляване. На 9 март момичето е изнасилено, след което тримата извършители се опитват да я убият, като я изгарят. Тя едва оцелява след жестокото нападение и три седмици лекарите се борят за живота й. Тримата мъже са арестувани, двама от тях обаче веднага са пуснати на свобода, като впоследствие се разбира, че са синове на бивши политици. След масови протести в цялата страна те отново са задържани. Въпреки усилията на лекарите, тази сутрин момичето, чиито два крака и една ръка бяха ампутирани, почина. Жестокото нападение шокира Украйна и случаят се очаква да има сериозни последици в страната, като междувременно дебатът за полицейската корупция силно набира скорост.
Вечерта на 9 март 18-годишната Оксана Макар се забавлява с приятели в заведение в пристанищния град Николаев, в Южна Украйна. Там тя се запознава с двама мъже - 23-годишния Максим Присяжнюк и 21-годишния Артьом Погосян. Тримата прекарват вечерта заедно, след което мъжете канят момичето в апартамента на техен приятел - 23-годишния Евгений Краснощек. Тя се съгласява. Когато обаче пристигат, тримата мъже изнасилват девойката, след което се опитват да я убият, за да заличат престъплението. Те първо я душат, след което, мислейки, че са успели да я убият, я увиват в чаршаф, закарват я на изоставена строителна площадка, където я хвърлят в яма и я запалват. По чудо Оксана оцелява след редицата жестокости и на сутринта е намерена на косъм от смъртта от минувач, който я чул да стене. Веднага е откарана в болница, където е установено, че има 55% изгаряния по тялото. По време на операцията лекарите са принудени да ампутират дясната й ръка над лакътя, както и двата й крака над глезена, за да спасят живота й. Днес обаче след триседмична борба за оцеляване, Оксана почина от нараняване на белите дробове.
Въпреки тежкото си състояние, преди смъртта си Оксана все пак успява да разкаже ужасното преживяване на полицията. Тримата мъже са арестувани, но още същия ден Присяжнюк и Погосян са пуснати на свобода поради липса на доказателства. Дни след престъплението се разбира, че те са синове на бивши високопоставени политици. Единият - Присяжнюк, е син на бившия шеф на общинската администрация на град Йеланец, северно от Николаев. Другият - Погосян, е син на бившия прокурор на Николаев Едвард Аракелян, който също така е общински съветник от украинската комунистическа партия. Третият от арестуваните, Краснощек, признава в полицейски разпит какво той и приятелите му са направили. Разпитът е сниман и качен в интернет сайтове за видео споделяне.
След като излезе новината за роднинските връзки на освободените мъже, от полицията започнаха да твърдят, че всъщност не са говорили с Оксана Макар, като според тях през цялото време тя е била в безсъзнание. През голяма част от престоя си в болницата тя действително е била в изкуствена кома, а след като е изведена от нея е преместена в специализирана болница за изгаряния в Донецк. Майката на Оксана Тетяна Суровицка обаче оспорва твърденията на полицията.
В интервю за украинския вестник „Газета" Макар обяснява как след като мъжете опитали да я убият, са я оставили, тя е викала за помощ, но нямало кой да я чуе. През цялото време се молила на Бог да й помогне.
Случаят предизвика масови протести в държавата, като украинци призоваваха в интернет, в случай, че мъжете не бъдат арестувани, да бъдат линчувани. Известната украинска женска организация „Фемен", чиито членове протестират голи против насилието срещу жени, бяха сред най-активните протестиращи пред прокуратурата в Киев. Те носеха лозунги с думите "смърт за садисти". Някои народни представители призоваха да се въведе смъртната присъда за виновните в случая, а депутат дори предложи те да бъдат кастрирани.
