Корабите на НАТО навлизат в нова опасна ера на военноморски действия, в която заплахите бързо нарастват. Това заявяват двама високопоставени командири на алианса пред Business Insider.
"От Черно море до Червено море конфликтите в Украйна и на Близкия Изток разкриха ключови уязвими места и показаха на НАТО какво е необходимо на неговите военноморски сили за действия в рискови условия. Днес опасностите за военните кораби включват заплахи като вражески дронове, ракети и други военноморски кораби, както и възможности, базирани на бързо развиващите се бойни технологии“, подчертват от BI.
Изданието добавя, че за това НАТО се нуждае от неща като многостепенна отбрана, по-евтини начини за унищожаване на вражески заплахи и увеличаване на запасите от боеприпаси.
В частност, вицеадмирал Джеймс Морли, заместник-командващ Обединеното командване на въоръжените сили на НАТО в Норфолк, заявява в коментар за изданието, че Украйна и Червено море са показали "необходимостта да бъдем готови за по-интензивни действия, отколкото сме планирали по-рано, както от гледна точка на запасите, така и от гледна точка на времето на фронта“.
В публикацията се припомня, че в Черно море украинските военни многократно са използвали своите морски дронове за повреждане и унищожаване на руски военни кораби.
В същото време, в южния край на Червено море, подкрепяните от Иран хуси в Йемен изстреляха ракети и дронове по търговски кораби и военни кораби на НАТО, които защитават международните морски пътища.
"В усилията си да отблъснат атаките на хусите, ВМС на САЩ се сблъскаха с най-интензивните военни действия от времето на Втората световна война, както по-рано заявиха американски официални лица“, е добавя в материала.
Според Морли военните кораби на НАТО са изложени на по-голям риск поради броя на световните лидери, които са готови да приложат военна сила.
От друга страна, ситуацията в Европа е различна, тъй като военните кораби на НАТО не са били обстрелвани, но напрежението остава високо.
Морли добавя, че с увеличаването на количеството оръжия, които могат да застрашат военните кораби, е необходимо да се засилят отбранителните възможности на корабите, които са в опасност.
"Важно е да се инвестира в запаси от ракети и да се гарантира, че отбранителните промишлени бази на НАТО могат да ги произвеждат в достатъчно количество, а корабите да могат да ги превозват в случай на влизане в бойни действия“, цитира изданието думите на вицеадмирала.
От BI отбелязват, че с появата на ударни дронове силите на НАТО се опитват да разберат как могат да преодолеят тези заплахи, без да харчат милиони за ракети от типа "земя-въздух“.
"Мисля, че трябва да мислим в категориите на многостепенна отбрана“, смята Морли.
Военните допълват, че корабите на НАТО се нуждаят от скъпи ракети от по-висок клас, за да се борят със сложни заплахи. Въпреки това е важно да се разбере как да се направи така, че сложните прехващачи да не се рахосват за евтини цели.