В името на водката турските лимони изпаднаха от забранителния списък за Русия
В името на водката турските лимони изпаднаха от забранителния списък за Русия / Thinkstock/Getty Images

Турция ще продължи да изнася лимони за Русия, след като цитрусите не попаднаха в ембарговия списък, наложен от Москва след инцидента със сваления бомбардировач. Това съобщи координаторът на сдружението на Средиземноморските износители Бюлент Аймен.

Той подчерта, че една от причините Москва да не се откаже от лимоните е фактът, че през зимата руснаците ги ползват особено интензивно с водката.

Аймен припомни, че след инцидента от 24 ноември в небето на Сирия, Русия обяви наказателни санкции спрямо турската държава и веднага затвори вратите си за пресните плодове и зеленчуци, а за редица други стоки забраните ще бъдат задействани от 1 януари 2016 г.

По данни на статистическия институт на Турция през 2013 г. вносът на лимони в Русия е бил на стойност 83 млн. долара, но поради икономическата криза там през 2014 г. е спаднал на 78 млн. долара. За 10-те месеца на тази година русите са изкупили от турците количества от киселия цитрус за 53,2 млн. долара.

Делът на вноса на турски лимони в Русия през 2013 г. възлиза на 62%, а за миналата - 68%, като за същия период делът на Аржентина е 12%, а на Южна Африка е 7%.

"Заради неблагоприятните климатични промени и сушата лимоните повишиха цената си на тези пазари, като в Русия увеличението достигна размер от 3 долара на 10 долара за килограм. Очевидно с цел да се предпази от нарастващата инфлация и поскъпващата цена, руското правителство е решило да извади лимоните от забранителния списък и това няма как да не направи впечатление.

Другата основна причина да се запази вносът им от Турция е фактът, че през дългите зимни месеци руските потребители ползват големи количества лимони заедно с водката", коментира шефът на износителите. Бюлент Аймен припомни, че в продажбите на цитрусовите плодове на първо място са именно лимоните.

В. "Хюрриет" публикува таблица с данните от търговския обмен между двете страни, които в момента изживяват тежка криза в отношенията си. За Турция Русия означава предимно туристи, уточнява изданието. Годишният износ на Турция за Русия възлиза общо на 5,943 млрд. долара, в това число продукти от селското стопанство и животновъдството, текстил, автомобили и части, машини и оборудване, химическа продукция, облекла и конфекция, пластмасови и каучукови изделия. Всичко това е в ембарговия списък на Москва.

През 2014 г. турски компании инвестираха в Русия 3,9 млрд. долара в 47 проекта, а над 30 маркови производства отвориха около 700 свои магазини в страната. За 10-те месеца на 2015 г. турски бизнесмени са купили 18 000 жилища в руската страна, а съответно руснаци в Турция са вложили пари в 1750 вили и апартаменти.

Източник: БГНЕС