Турският парламент започна емоционален дебат по закон, целящ да разреши проблема с милионите бездомни кучета в страната.

Правителството изчислява, че в Турция има четири милиона бездомни кучета, а законът, който ще бъде обсъждан в продължение на няколко дни, ще позволи умъртвяването на болни животни и такива с „негативно поведение“.

Максималната глоба за изоставяне на кучета ще бъде увеличена 30 пъти до 60 000 лири (около 3 200 лева).

Преди дебата президентът Реджеп Тайип Ердоган заяви, че Турция е изправена пред проблем, „какъвто няма в никоя друга цивилизована страна“, който „нараства експоненциално“. Увелищаващите се случаи на бяс особено тревожат Анкара.

Властите обаче отрекоха да искат масова евтаназия. Ердоган заяви, че хората желаят „безопасни улици“.

Групите за защита на правата на животните призоваха за масова кампания за стерилизация, а опозиционните партии обещаха да се борят срещу закона, той бъде приет в сегашния му вид.

Републиканската народна партия, която контролира Истанбул и други големи градове, се зарeче, че нейните кметове няма да прилагат закона. През последните седмици се проведоха демонстрации, включително и пред парламента.

Правителството предупреди, че кметовете, които откажат да изпълняват закона, могат да бъдат вкарани в затвора.

Дебатът съживи обсъждането на мярка от 1910 г. по времето на Османската империя, когато десетки хиляди бездомни кучета са били събрани в Истанбул и изпратени на безлюден остров в Мраморно море.

Кучетата се изяждат помежду си и повечето от тях умират от глад.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня
БГНЕС