"Европа ще се затрудни да разположи 25 000 войници на място в Украйна", пише в заглавие вестник "Таймс", позовавайки се на източници, запознати с водените разговори между командващите на страните от "коалицията на желаещите" на Стария континент, предава БНР.
Надеждите на началниците на отбраната за 64-хилядни сили за "възпиране" е малко вероятно да се сбъднат, казват източници пред "Таймс". Ще бъде трудно дори да бъдат разположени 25 000 войници, тъй като европейските армии са недокомплектовани и недофинансирани.
Твърди се, че адмирал Тони Радакин, главнокомандващият британската армия, е попитал колегите си на континента дали могат да сформират сили от 64 000, които да изпратят в Украйна в случай на мирно споразумение.
По-рано Радакин бе казал, че Великобритания би могла да изпрати 10 000 души персонал. На последвали срещи обаче министрите на отбраната от цяла Европа са заявили, че "няма шанс" да достигнат този брой, според източниците на вестника.
Миналата седмица "Таймс" разкри, че е по-вероятно Великобритания и Франция да изпратят войски с цел обучаване на местен персонал в Западна Украйна, вместо многонационални сухопътни сили за защита на ключови градове и критична инфраструктура, поради свързания с това риск. Вместо това фокусът на ангажимента за сигурност към Украйна ще бъде върху възстановяването и превъоръжаването на киевската армия, със защита по въздух и море. Твърди се, че Довиле Шакалиене, министърът на отбраната на Литва, е казала на колегите си: "Русия има 800 000 войници. Нека ви кажа следното, ако не можем да съберем дори 64 000, това не изглежда просто слабо - то е нищо". Дискусиите за изпращане на войски в Украйна разкриват колко зависими са Великобритания и Европа от САЩ, когато става въпрос за осигуряване на сериозен възпиращ фактор за Русия, коментира "Таймс".