/ БГНЕС
Опитвайки се да спасят отношенията си и да преодолеят острите си спорове за Сирия, Русия и САЩ се договориха днес да работят заедно по международно разследване на атаката с химически оръжия, извършена в Сирия миналата седмица и предизвикала ответен американски ракетен удар, предаде Асошиейтед прес. Вашингтон обвинява руския съюзник - сирийския президент Башар Асад, докато Москва твърди, че виновни са сирийските бунтовници, посочва АП.

Жертвите на химическата атака в Сирия възкръснаха

След ден на дълги и очевидно тежки дискусии с гостуващия американски държавен секретар Рекс Тилърсън в Москва руският външен министър Сергей Лавров каза, че Русия и САЩ са се договорили, че е необходимо разследване от ООН на събитията в северната сирийска провинция Идлиб на 4 април. Над 80 души загинаха тогава при въздушна атака с нервнопаралитичен газ, която според Вашингтон несъмнено е била извършена от силите на Асад. Русия пък твърди, че бунтовниците са пръснали отровния химикал, какъвто и да е бил той по състав. Администрацията на Доналд Тръмп нарича това кампания за дезинформация.

САЩ проучват евентуална роля на Русия в химическото нападение в Сирия

Лавров и Тилърсън дадоха тази вечер обща пресконференция, след като руският президент Владимир Путин се срещна с държавния секретар и разговаря с него почти два часа, за да се изясни дали могат да бъдат спасени отношенията между двете най-мощни военни сили в света. Над разговора между двамата тегнеше сянката на американските обвинения за руска намеса в президентските избори в САЩ м.г. Все пак първата среща лице в лице на президента Путин с висш представител на новата администрация на Тръмп се състоя, въпреки че не бе предвидена в програмата на посещението.

Отдел на ФБР ще разследва руска намеса в американските избори

Според АП решението на Путин да приеме Тилърсън, обявено в последната минута след много спекулации през последните дни, все пак е сигнал, че Москва възнамерява да поддържа комуникация с Вашингтон въпреки разменените гръмки публични обвинения. Двамата се познават добре от времето, когато Тилърсън бе шеф на американския петролен гигант ЕксонМобил, когото Путин дори награди с руски орден, добавя АП.

Тилърсън констатира, че равнището на доверието между двете страни е ниско. Той добави, че ще бъдат създадени работни групи за подобряване на отношенията и за идентифициране на проблемите между двете страни. Те ще обсъждат и разногласията по Сирия и начини за прекратяване на 6-годишната гражданска война там. Най-пресният спор е относно виновника за химическата атака, но има и разногласия в по-широк план по всички въпроси - от Украйна до руската подкрепа за кандидати популисти в редица европейски избори т.г.

Лавров към Тилърсън: Ударите на САЩ в Сирия са незаконни

Различията относно Сирия проличаха и на пресконференцията на Лавров и Тилърсън. Двамата са обсъждали политическата съдба на Башар Асад. "Дали той ще участва или не в политическия процес, очевидно е, че идва краят на неговия режим, каза Тилърсън, цитиран от АП. Ние разбираме, че това ще отнеме известно време. Но роля за Асад в бъдещото държавно управление на Сирия няма. Обществеността няма да приеме това, няма да го приемем и ние", допълни държавният секретар на САЩ.

Позицията на САЩ спрямо Сирия остава загадка за Русия

Лавров от своя страна каза, че Русия иска мирен преходен процес в Сирия и не залага нито на Асад, нито на друга личност там. Тя подкрепя диалога между различните политически сили в страната, които да решат нейното бъдеще и да запазят целостта й. Според него всеки опит да бъде свалено сирийското правителство ще помогне на джихадистите от "Ислямска държава".

Лавров отбеляза, че в днешните разговори е бил постигнат известен напредък. Двете страни са се обявили за обединена и стабилна Сирия, в която няма да има убежище за терористи. Тилърсън от своя страна каза, че САЩ не разполагат с надеждна информация, която да сочи участие на руските сили в химическата атака в Сирия.

О
БГНЕС

Лавров добави, че президентът Путин е изразил готовност Москва да възстанови двустранното споразумение със САЩ за безопасност на въздушните полети с цел избягване на случайни тежки инциденти в сирийското пространство. Русия замрази споразумението след американската ракетна атака.

Тилърсън съобщи също, че на срещата с Лавров не е са обсъждани санкциите, въведени срещу Русия заради Украйна.
БТА