Президентът на Сърбия Александър Вучич възложи мандат за съставяне на правителство на проф. д-р Джуро Мацут, който е лекар ендокринолог.
Вучич обяви номинацията в неделя вечер по време на обръщение към нацията и каза, че кандидатът за министър-председател има впечатляваща биография..
Проф. д-р Джуро Мацут има академична, изследователска и клинична кариера и е чест гост на медиите в Сърбия по теми, свързани със здравето.
Облечен в бяла престилка, проф. Мацут се появи на сцената в Ягодина (Централна Сърбия) през януари като член на Инициативния комитет за създаване на ново надпартийно движение в Сърбия, лансирано от Александър Вучич в разгара на антиправителствените протести, които продължават пети месец.
„Той ме увери, че може да осигури мнозинство в парламента за избор на ново правителство“, каза Вучич по време на обръщението си към нацията.
Сръбският президент Александър Вучич каза още, че новото правителство ще бъде избрано до 18 април и пред него предстоят трудни задачи като "да устои на всички видове натиск по отношение на регионалната политика, да разреши въпроса с въведените мита от САЩ, да ускори евроинтеграцията и едновременно с това да запази традиционните си приятели на Изток, както и да възстанови нивото на инвестициите."
„Пред новото правителство стои голямата задача да продължи да пази мира и стабилността, да се държи толерантно и търпеливо. Правителството трябва да има ясен ангажимент към бъдещето и нашето желание и намерение е да върнем Сърбия на пиедестала на победителя и до края на годината да се превърнем в най-бързо развиващата се икономика“, каза сръбският президент.
Вучич каза, че една от основните задачи на новото правителство е реализирането на специализираното световно изложение ЕКСПО 2027 в Белград, което, според него, ще представлява основата за нов инвестиционен цикъл през следващия мандат.
Премиерът Милош Вучевич подаде оставка на 28 януари след нападениe с бейзболни бухалки над протестиращи студенти в Нови Сад от привърженици на Сръбската прогресивна партия, на която той е председател.
След като на 1 ноември в северния сръбски град Нови Сад се срути бетонната козирка на жп гарата и причини смъртта на 16 души, Сърбия е обхваната от демонстрации, спиране на работа и прояви на гражданско неподчинение, организирани главно от студенти, които блокират над 60 факултета в четири града и отправят обвинения в корупция и непотизъм към правителството и сръбския президент Александър Вучич.