Слабите държави в ЕС оставят съюза отворен за кибератаки
Слабите държави в ЕС оставят съюза отворен за кибератаки / снимка: sxc.hu

Държавите от ЕС трябва да работят много по-тясно помежду си, за да отблъскват кибератаки, като тези срещу Естония през 2007 г., се казва в доклад на британската Камара на лордовете, цитиран от Ройтерс.

Според доклада, озаглавен "Защита на Европа от широкомащабни кибератаки", кибервойната от април 2007 г. в Естония е модел за вида атаки, които вероятно ще бъдат насочени срещу ЕС в близките години. Подобни нападения избират за цел общество, което е силно зависимо от интернет и същевременно няма подходящи защити срещу атаки чрез отказ на услуга или ботове.

В доклада на комисията не се посочват имена на конкретни държави, които са най-уязвими за кибератаки, но се намеква, че особена слабо звено е източноевропейският регион. Според сайта techworld.com, най-вероятно става дума за "по-малките и бедни държави" и според него това би трябвало да са страни като Литва, България, Унгария, Румъния и Словакия.

Естония си е научила урока и се смята, че е подобрила киберзащитите си, отбелязва techworld.com, цитиран от БТА.

Комисията на Камарата на лордовете препоръчва всяка страна да има спешни екипи за бързо реагиране при кибератаки, ЕС да прави изпитания за издръжливост на телефонните и интернет мрежите и да работи по-тясно с НАТО по киберзащитата.