/ / iStock/Getty Images
Украйна ще трябва да се бори с последствията от настоящата война в продължение на 100 години. Това заяви германският канцлер Олаф Шолц на пресконференция в Берлин. Той направи и паралел с Втората световна война и Германия, предаде Франс прес.

"Онези, които живеят в Германия, знаят, че бомбите, които падаха през Втората световна война, все още се откриват и днес и бомбените тревоги продължават", заяви Шолц.

Зеленски: Искам да възстановим териториалната цялост на Украйна преди края на войната

"Украйна трябва следователно да се подготви още сега да се бори в продължение на 100 години срещу последиците от тази война", допълни той. "Ние знаем, че последиците от такива войни са продължителни, всички бомби, които са пуснати сега, ще останат в земята дълго време", подчерта Шолц и допълни, че западните страни трябва да работят заедно за възстановяването на Украйна.

В  Германия все още има много неизбухнали бомби от Втората световна война, които се откриват най-често по време на строителни работи. Миналия декември например 250-килограмова бомба се взриви на строителен обект близо до гарата в Мюнхен и пострадаха четирима души, а железопътният трафик бе временно спрян.

Зеленски награди най-доброто куче сапьор, открило над 150 мини (ВИДЕО)

Германският министър на финансите Кристиан Линднер заяви днес, че е отворен към идеята да се използват замразени капитали на Руската централна банка (по силата на западните санкции срещу Русия), за да се помогне за възстановяването на Украйна, предаде Франс прес. Линднер каза, че подкрепя идеята за дискусия на международно ниво по темата за конфискуване на капиталите на Руската централна банка.

Миналата седмица председателят на Европейския съвет Шарл Мишел се обяви за конфискуване на замразени руски авоари в ЕС с цел те да бъдат използвани за възстановяването на Украйна. А американският президент Джо Байдън призова Конгреса през април да предостави възможност за конфискация на авоари на руски олигарси, блокирани в САЩ, за да бъдат те използвани в полза на Украйна. Канада подкрепя тази идея.
БТА