Полицейските служби по следите на розовата пантера
Полицейските служби по следите на розовата пантера / снимка: БГНЕС

След като в продължение на шест години бяха надхитряни от крадците на скъпоценности от така наречената банда "Розовата пантера", полицейски служители от 16 страни се събраха в Монако, за да обединят усилията си за залавянето на обирджиите, които са задигнали скъпи предмети на обща стойност до 200 милиона долара, съобщи Ройтерс.

  

Предполага се, че розовите пантери са извършили над 120 обиpа на луксозни магазини в около 20 държави след първия си грабеж в тузарския лондонски квартал "Мейфеър" през 2003 г. Международната полицейска организация Интерпол смята, че в редиците на "Розовата пантера" има около 200 души, много от които са сърби с опит във военното дело.

 

След обира от 2003 г. британската полиция измисли прякора на престъпната група на името на изтънчения крадец на диаманти от филма "Розовата пантера" от 1960 г.

 

Истината обаче е доста различна, казва Еманюел Льоклер - заместник-директор на отдела за криминални дела и трафик на наркотици в Интерпол. "Тези хора са опасни, въоръжени до зъби и не се колебаят да откриват огън, когато стане напечено, макар че все още не са убили никого", отбеляза той на двудневната полицейска среща, която приключи в четвъртък.

 

Групата извърши един от най-забележителните си грабежи през декември миналата година, когато отмъкна скъпоценности на стойност близо 58 милиона евро от бижутериен магазин в центъра на Париж. Преоблечени като жени, бандитите насочиха пистолети към ужасените продавачи и опразниха сейфовете и витрините за по-малко от 20 минути, без да бъдат забелязани от минувачите по престижния булевард "Монтен".

 

Застрахователи предлагат награда от 1 милион долара за информация, която би водела до арестуване на бандитите, но засега тя не дава резултат. За разлика от други големи престъпни групи като сицилианската мафия в "Розовата пантера" не се забелязва отчетлива организационна структура. Бандата по-скоро е раздробена на по-малки и мобилни отряди. Пантерите показват предпочитания към луксозните часовници, тъй като те са по-лесни за продаване на черния пазар отколкото скъпите бижута уникати.   

 

През годините доста членове на "Розовата пантера" бяха арестувани и в момента 40 от тях се намират в затвори в различни държави, но полицейските служби признават, че това не им помага особено да разбият цялата група. "Влизат в затвора и после излизат. Това няма край", коментира Андре Мюлберже, който отговаря за обществената сигурност в Монако. "Те определено не са много разговорливи и се страхувам, че е невъзможно да ги вкараме всичките зад решетките едновременно", добави той.