С история, датираща поне от XIII век, Рибарският пръстен е сред най-разпознаваемите елементи от папските инсигнии. Наречен на Св. Петър, който е бил рибар и според католическата традиция – първият папа, той бе носен от папа Франциск по време на церемониални събития през целия му 12-годишен понтификат. Безброй предани последователи са го целували. Пръстенът дори предизвика полемика относно хигиената, предаде CNN.
Сега, както повелява традицията, печатният пръстен на покойния понтифик ще бъде унищожен след неговата смърт на 88-годишна възраст в понеделник на Великден.
Това е ритуал със значение. Рибарският пръстен и медальон, традиционно служат като официални печати за писма и документи, известни като папски бреве. Нови се издават за всеки новоизбран папа, а за да се предотврати фалшифициране на писма или декрети след смъртта му, и двата се разбиват с чук. От 1521 до 2013 г. това е било точно така.
„Това е еквивалентът на това да отнемеш данните за вход в акаунт в социална мрежа“, казва Кристофър Ламб, кореспондент на CNN във Ватикана. „Точно за това става дума – да се попречи на самозванци да използват фалшиви печати върху документи.“

По традиция, камерлингът на Светата римска църква – високопоставен кардинал, назначен да ръководи преходния период – унищожава пръстена и булата в присъствието на Кардиналската колегия след като обяви смъртта на папата.
Тази практика продължава дълго след като пръстенът и булата престават да се използват като печати (функционално са заменени от щемпел още в средата на XIX век). Но когато предшественикът на Франциск – папа Бенедикт XVI – става първият папа от шест века насам, който подава оставка, и тогава се установява нова традиция: в повърхността на пръстена се издълбава дълбок кръст с длето.
„Мисля, че се е зародило усещане, че е излишно пръстенът да бъде унищожаван“, казва Ламб, който предполага, че заплахата от папски самозванци с времето е станала все по-малко вероятна.
Настоящият камерленг Кевин Джоузеф Фарел – ирландският кардинал, назначен от папа Франциск през 2023 г. – се очаква да последва примера и да повреди пръстена преди започването на папския конклав – процесът, чрез който ще бъде избран новият папа.
Да целунеш или не – това е въпросът
Въпреки че е наситен със символика и е знак на папска власт, ролята на печатния пръстен варира значително при различните папи.
В това отношение Франциск се отклоняваше от някои от своите предшественици. Някои папи, като Бенедикт XVI, са носили пръстена ежедневно, докато Йоан Павел II често предпочитал алтернативен пръстен (или кръст във формата на пръстен), като вид заместител.
Франциск е заемал междинна позиция: носел е Рибарския пръстен на официални церемонии, но в ежедневието го заменял с обикновен сребърен пръстен, който носел още от времето си като кардинал.
Имаше и известни спекулации, че Франциск се чувствал неудобно от целуването на пръстена: в началото на 2019 г. той беше заснет как неколкократно дърпа ръката си, когато вярващи се опитвали да го направят. По-късно Ватиканът заяви, че намерението му било да ограничи разпространението на микроби.
Според Ламб, Франциск винаги е предпочитал да се среща с хората по най-човешкия начин — чрез ръкостискане или прегръдка, особено ако човекът срещу него е в нужда или страдание. Той никога не е бил от онези, които очакват хората да коленичат и да целуват ръката му.
„Рециклиран“ пръстен
Рибарските пръстени са се променяли през вековете. Макар че повечето от тях изобразяват Св. Петър и ключовете на Светия престол — символизиращи момента, в който му са били връчени ключовете към рая — почти нищо друго не регулира техния дизайн. Затова те често отразяват модата на времето или духа на конкретния папа.
Те обикновено се изработват ръчно за новоизбрания папа от златар, но папа Франциск нарушил тази традиция с така наречения „рециклиран“ пръстен, разказва Кристофър Ламб. В духа на скромния си подход, Франциск избрал да не поръчва нов пръстен, а вместо това използвал такъв, който е принадлежал на секретаря на папа Павел VI, посочва Ламб.
Този пръстен, наричан от Ватикана in-possession ring („пръстен във владение“), е бил собственост на архиепископ Паскуале Маки – дългогодишен секретар на Павел VI, който почина през 2006 г. Пръстенът е изработен от посребрено злато, а не от чисто злато.
Каква ще бъде съдбата на този пръстен след края на конклава, както и много други въпроси, свързани с тайнствения процес на избор на нов папа, засега остава неясно.