Очаква се България и Румъния да избегнат санкции от ЕС
Очаква се България и Румъния да избегнат санкции от ЕС / netinfo
Очаква се България и Румъния да избегнат налагането на санкции от Европейския съюз този месец, въпреки че не вземат енергични мерки срещу корупцията и организираната престъпност, след като се присъединиха към клуба през януари. Това пише авторитетният британски вестник "Файненшъл таймс".

Вчера обаче председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Дурау Барозу предупреди, че доверието към двете страни е изложено на риск и ги призова да извършат необходимите реформи за покриване на най-основното изискване за членство в съюза: върховенството на закона, продължава британският ежедневник, цитиран от БТА.

Според "Файненшъл таймс" се очаква Барозу да съобщи на 27 юни, че и двете страни са постигнали напредък, но нито една от тях не е направила достатъчно, за да овладее повсеместната корупция. Комисията ще излезе със силен доклад за напредъка на двете страни, предупреди нейният председател.

Вестникът отбелязва, че макар окончателните решения за доклада все още да не са взети, влиятелни еврослужители в Брюксел заявяват, че София и Букурещ ще бъдат приканени да ускорят реформите и засега санкциите ще останат резервен вариант.

Ако България и Румъния дълго време не успеят да прочистят своите политически и съдебни системи, това може да се отрази на апетита на Европейския съюз към по-нататъшно разширяване на границите му на Балканите, коментира "Файненшъл таймс". Барозу е признал, че критериите за новите кандидати за членство в ЕС са вече по-строги. Решенията да бъдат приети България и Румъния бяха правилни, подчертал обаче той.

Двете страни се присъединиха към съюза на 1 януари в условия на безпрецедентен контрол, припомня "Файненшъл таймс". Комисията изброи за България шест проблемни области, в които трябва да извърши реформи, включително в борбата срещу корупцията и организираната престъпност, а за Румъния - четири, най-вече във връзка с борбата срещу корупцията.

Юристи в Брюксел обаче са стигнали до заключението, че е възможно евентуалните санкции и по-специално непризнаването на съдебните решения на двете страни да засегнат невинни хора, които живеят или правят бизнес там. А и от юридическа гледна точка е трудно да бъдат спирани парите от европейските фондове с цел предпазване от измами, допълва "Файненшъл таймс".

По време на среща вчера с румънския премиер Калин Попеску Таричану Барозу на практика призна, че натискът, който най-вероятно ще доведе до реформи, ще дойде не от Брюксел, а от гражданите и компаниите в България и Румъния, както и от други страни членки на Европейския съюз, пише вестникът.

"Файненшъл таймс" публикува и анализ по темата, озаглавен "Грешните нови членове на Европа". В материала се разказва за проблемите с корупцията и организираната престъпност.