Избраният за патриарх на Москва и на цяла Русия митрополит Кирил стана шестнайсетия глава на Руската православна църква със 165 милиона вярващи, предаде ИТАР-ТАСС. С възгласи "Аксиос!" (гр. – достоен) Кирил бе провъзгласен за ръководител на Руската православна църква. Двама старши митрополити, постоянни членове на Синода, взеха новия патриарх под ръка и го накараха да седне три пъти на патриаршеския престол както е по според ритуала. В края на литургията митрополитите наметнаха върху раменете на Кирил патриаршеската мантия и му предадоха патриаршеския жезъл. За първи път церемонията по възкачване на патриаршеския престол се организира в Храма на Христос Спасителя.
На тържествената литургия присъстваха около 4000 души, включително президентът на Русия Дмитрий Медведев и премиерът Владимир Путин, 700-те делегати на събора, избрал Кирил за глава на Руската православна църква.
Патриарх Кирил е смятан за модернизатор, който може да размрази отношенията с Католическата църква, отбелязва Ройтерс. 62-годишният Кирил заменя починалия през декември патриарх Алексий Втори, консерватор, комуто приписват заслугата за възраждане на църквата в Русия и промяна на нейната роля в обществото. Служенето на Кирил като шестнайсетия патриарх на Москва
Влиянието на Кремъл също ще определя дейността на Кирил. Неговият предшественик успя да върне църквата в центъра на обществения живот след падането на атеистичния комунизъм, до голяма степен благодарение на тесните си връзки с политическите лидери, които отпуснаха много държавни средства за подновяване и строеж на църкви. На висшите руски сановници винаги е отредено централно място на държавни събития, а премиерът Путин и президентът Медведев често са показвани по телевизията как посещават църковни празници. При Кирил не се очакват никакви промени в отношенията между църквата и Кремъл, смятат наблюдатели, защото московските патриарси никога не са критикували Кремъл за вътрешната или външната политика.
Привличането на младежта в църквата, защитата на единството на църквата и на нейните външни граници са сред задачите на патриарх Кирил, предаде Интерфакс. „Наша особена грижа ще бъде младежта, която особено остро се нуждае от духовно напътствие. В епоха на нравствен релативизъм, когато пропагандирането на насилието и разврата покваряват душите на младите хора, ние не може спокойно да чакаме те да се обърнат към Христос”, подчерта
Кирил (светското му име е Владимир Михайлович Гундяев) е роден на 20 ноември 1946 г. в Ленинград (сега Санкт Петербург) в семейство на свещеник. Завършва Ленинградската духовна академия, има степен на кандидат на богословските науки. Ръкоположен е през 1969 г. Десет години е бил ректор на Ленинградската духовна академия и семинария. Преди да бъде избран за патриарх, ръководи отдела за външни отношения на църквата и се смята, че има голяма заслуга за развитие на връзките на руската църква с други вероизповедания и в с руските православни общности в чужбина.